Erdoğan, protestoları duymazlıktan geldi
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Politika
Erdoğan, protestoları duymazlıktan geldi
Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’ne, katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP ve ülkü ocaklarına bağlı gruplar tarafından protesto edildi.

NTV
Güncelleme: 08:56 TSI 11 Eylül 2006 Pazartesi

SÖĞÜT - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’ne katılmak üzere gittiği Bilecik’te, yoğun protesto gösterileriyle karşılaştı. Başbakan, şenliklerdeki konuşması boyunca, MHP’liler ve ülkü ocaklarına bağlı bir grup tarafından yuhalandı. Polisin gruba müdahalesiyle gerginlik daha da arttı. Başbakan’ın aynı zamanda koruması da olan yeğeni yaralandı. Şenliklerin ardından, AK Parti’lileri taşıyan bir otobüs de taşlandı.


Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı 725. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’nde, Başbakanın aleyhine ve lehine slogan atan çeşitli gruplar arasında gerginlik yaşandı. Başbakan ve eşi Emine Erdoğan ile bazı bakanlar, Ertuğrul Gazi Türbesi’ni ziyaret ettikten sonra tören alanına gelirken bir grup, “Kahrolsun PKK, işbirlikçi AKP” gibi çeşitli sloganlar attılar. Erdoğan, bu sloganlara el sallayarak karşılık verdi.

Törenin yapıldığı stadyumda çeşitli gruplar arasında kısa süreli gerginlikler yaşanırken, güvenlik güçleri olaylara müdahale etti.

Stadyumda, “Başbakanlık yan gelip yatma yeri değildir”, “Türk askeri yan gelip yatmıyor, can verip yatıyor”, “İsrail sizinle gurur duyuyor” ve “Ne mutlu Türk’üm diyene” yazılı pankartlar dikkati çekerken, bir grup da hükümeti destekleyen “kıskananlar çatlasın”, “Türkiye seninle gurur duyuyor” şeklinde sloganlar attılar.

Başbakan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, “Bu düşüncede, zihniyette olanlara şunu hatırlatalım” diyerek, şunları söyledi:

“Türk milleti bu tür gerginliklere prim vermemiştir, vermeyecek. Türk milleti, manevi değerlerimizi kendi tahakkümleri altına almak isteyenlere, onun istismarını yapmak isteyenlere de prim vermeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan bir Türk evladını farklı yerlere yakıştıranlara Türk milleti prim vermeyecektir. Bu tür yakıştırmaları yapanlar önce kendilerini check etsinler, önce aynaya baksınlar, durumlarını görsünler.”


ERDOĞAN’IN KORUMASI YUMRUKLANDI
Bu arada, şenliklerin yapıldığı stadyumun protokol tribününde çıkan arbedede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeğeni ve korumalarından Ali Erdoğan, muşta darbesiyle yüzünden yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, protokol tribününde bir grup, muşta ve benzeri kesici aletlerle Başbakanlık koruma ekibine saldırdı. Çıkan arbedede Başbakan’ın yeğeni ve korumalarından Ali Erdoğan’ın yüzünde muşta darbesi nedeniyle kesik oluştu. Başka bir koruma ise kolundan kesici aletle yaralandı.

AK PARTİ OTOBÜSÜNE TAŞLI SALDIRI

Şenliklere katılan AK Parti Çerkezköy ilçe teşkilatı mensuplarını taşıyan otobüs, tören alanından ayrıldıktan kısa bir süre sonra bir grubun taşlı saldırısına uğradı.

Başbakan Erdoğan, olay üzerine şikayetçi olmak üzere Bilecik Çarşı Polis Merkez Amirliği’ne gelen teşkilat mensuplarıyla görüştü. Daha sonra karakola giren Erdoğan, burada yetkililerden bilgi aldı.

“GERGİNLİKLERİN TARAFI OLMAYACAĞIZ”
Başbakan Erdoğan, törenler sırasında protokol tribününde yaşanan olaylar ile AK Parti Çerkezköy ilçe teşkilatı mensuplarını taşıyan otobüse yapılan taşlı saldırıyı değerlendirirken, “Bulunduğum makam, bu tür şeyleri değerlendirmeye de uygun değil. Çünkü biz Türkiye’de gerginliklerin bir tarafı olmayacağız, AK Parti olarak ilkemiz bu. Sabırlı olmaya çalışıyoruz. Ülkemizin kavgalardan çok şey çektiğini, çok büyük faturalar ödediğini biliyoruz. Artık bu faturaları ödeme zamanı değil, iş yapma zamanıdır” dedi. Erdoğan daha sonra partilileri tek tek otobüse bindirdi.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları