İskenderiye Akdeniz Şarkı Yarışmasında 2. olduk
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Müzik
İskenderiye Akdeniz Şarkı Yarışmasında 2. olduk
Geçtiğimiz Temmuz ayı biterken, Mısır’ın görkemli şehri Kahire’de geleneksel bir şarkı yarışmasının 4.’sü düzenlendi.

Batur Fatih İlhan
NTV-MSNBC
Güncelleme: 20:29 TSİ 04 Ağustos 2006 Cuma

İSTANBUL - Mısır Turizm ve Kültür Bakanlıkları ve İskenderiye Valiliği himayesinde gerçekleştirilen bu uluslararası ‘İskenderiye Akdeniz Şarkı Yarışması’nda ülkemizi Nazlıhan Başak İlhan temsil etti ve yarışma sonunda genç sanatçı 2. oldu.


Festival’in Üstünde Savaşın Kara Gölgesi
Mısırlıların çok önem verdikleri şarkı festivali, başlangıcından tam 1 hafta önce gerçekleşen İsrail’in Lübnan operasyonu nedeniyle gözyaşı ve kınamayla başladı. Festival genel sekreteri Samir Sabry, ‘Al-Ahram’ gazetesine yaptığı açıklamada, bu yıl festivalimizi Lübnan’da hayatını kaybeden kız ve erkek kardeşlerimize adıyoruz’ diyerek kederlerinin altını çizdi.

Luca SEPE ‘Non Servura’yla birinci!
4. ‘İskenderiye Akdeniz Şarkı Yarışması’na 11 ülkeden 33 sanatçı 64 şarkıyla başvururken yapılan eleme neticesinde 32 şarkı finale kaldı. Seçilmiş uluslararası bir jüri tarafından yapılan eleme sonucu bu yılın birincisi ‘Non Servura’ isimli parçasıyla İtalyan Luca Sepe oldu. Türkiye’yi temsil eden Nazlıhan Başak İlhan ise, güftesi Figen Çakmak’a bestesi Mine Mucur’a ve aranjesi Selim Çaldıran’a ait “Gitme Kal/Stay” isimli eserle 2.’lik ödülüne layık görüldü. 3.’lük ödülünü ise Mısırlı Mariam Aziz ve Suriyeli Sonia Macdeed paylaştılar.

Mısır’da; bayrağımızı başarıyla taşıyan Türk ekibi, güftekar Figen Çakmak, beste sahibi eski İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı müdür yardımcısı Mine Mucur ve tiyatro müzikal sanatçısı Nazlıhan Başak İlhan’dan oluşuyordu.

Yarışmadan bir gün önce, adaylar prova esnasında görülüyor.

Genç Müzikal Sanatçısı Nazlıhan
Müzik eğitimine tiyatro müzikal bölümünden mezun olduğu İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda yarı zamanlı Türk sanat müziği lisans dersleriyle başlayan Nazlıhan Başak müziğin yanında oyunculukla da profesyonel olarak ilgili.

‘Bir Kış Öyküsü’, ‘Lüküs Hayat’, ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası’ ve ‘Les Misérables’ gibi önemli yerli müzikallerde sahne alan Nazlıhan, ‘Çat Kapı’ ve ‘Kuş Dili’ dizilerinde oyunculuk yaparak televizyon projelerinde de yer almış.

Popüler müzik sanatçılarına vokalistlik, reklam jingle ve çizgi film dublajı yanında çeşitli orkestralarda solistlik yapan Nazlıhan Başak, TRT için ‘Telepazar’ programında müzikal kabare şovlar düzenlemiş.

“Türkiye’de çok az kadın komedyen var!”
Aranjesi Selim Çaldıran’a ait “Gitme Kal/Stay” isimli eserle Mısır’da 2. olan konservatuar eğitimli genç sanatçı Nazlıhan Başak, yurtdışı başarısını, yeteneğinin yanında yıllardır aldığı müzik eğitimine borçlu olduğunu düşünmekte.

Tiyatro eğitimine Haldun Dormen kılavuzluğunda başlayan Nazlıhan, istediği müzikal ‘sound’un zamanın şartlarında Türkiye’de bulabilme olanağının olmadığını, dolayısı ile bir albüm çıkartmayı düşünmediğini belirtiyor. Televizyon projelerine ağırlık vereceğini söyleyen Nazlıhan her şeyden önce görkemli bir kabare yapma arzusunda. Türkiye’de yeterli donanımda kadın komedyen olmayışının altını çizen sanatçı, barındırdığı teatral potansiyeli değerlendirmesinin vaktinin geldiğini söyleyerek ‘Artık sıra bende!’ diyor.

***************************************************
Nazlıhan Başak: “Farklı ‘sound’umuz ve şarkı sözümüzle öteki adayların arasından sıyrılabildik. Aslında sayıca çoğunlukta olan yerel altyapıda hazırlanmış şarkılarla yarışmak da çok zor oldu. Çünkü birbirine çok benzeyen yerli altyapıda şarkılar, Mısırlı daha çok üyesi olan jüri tarafından ne kadar objektif değerlendirilebilirdi ki? Ama şarkımız çok iyiydi. Güçlü bir sahne performansıyla da bunu destekleyince emeğimizin karşılığını alabildik. Gerçekten çok mutluyum”.

**********************************************


Yarışmada dereceye girenlerin açıklanmasından sonra verilen konserde, festivalin genel sekreteri Samir Sabry tarafından Nazlıhan Başak’a Mısır klasiklerinden oluşan bir CD seti armağan edildi ve sanatçı romantik eserini seslendirirken ayakta alkışlandı. 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları