Başkentte hafta sonu alternatifleri
Yaşam
2008 böyle geçti
Chivas&CNBC-e Business ile Sıkı Dostlar
İnsanlar
İlişkiler
Alışveriş
Hayvanlar Alemi
Lezzet
Gezi
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Yaşam » Gezi
Başkentte hafta sonu alternatifleri
Ankaralılar için hafta sonlarını hoşça geçirebilecekleri çok sayıda alternatif eğlence ve spor mekanı var.

AA
Güncelleme: 10:52 TSİ 02 Ağustos 2006 Çarşamba

ANKARA - Başkentte, tatile çıkamayanların hafta sonları hoşça vakit geçirebilecekleri yemyeşil “beach”lerden masmavi “aquapark”lara, eğlenceli “paintball” ve “bowling” salonlarından, buz pateni sarayı, tenis ve golf sahalarına kadar pek çok sosyal tesis bulunuyor.


Yazı Başkent’te geçirenlerin deniz özlemini giderecek alternatif yerlerin başında havuzlar, aquaparklar ve beach clublar geliyor. Ankara’da, ünlü tatil beldelerindekileri aratmayan birçok aquaparkve beach bulunuyor. Aquaparklar, metrelerce yükseklikteki dev kaydıraklardan kayıp havuza dalarak eğlenme imkanı sunarken, yemyeşil beachlerde de yumuşacık yastıklara sarılıp müzik eşliğinde gün boyu güneşlenilebiliyor. Başkentin gözde havuz, aquapark ve beachlerden bazıları şunlar:
* Avenue:
Beştepe’de bulunan tesis, müşterilerine havuz ve yeşil çimler üzerinde güneşlenme imkanı sunuyor. Bar ve restoranı da bulunantesisin giriş ücreti hafta içi 20, hafta sonu 30 YTL.
* My Garden:
Gölbaşı bölgesinin en büyük havuzlarından birine sahip, Konya yolu 4’üncü kilometredeki tesisin giriş ücreti 15 YTL.
* Dynamic Sport Center:
Ümitköy’de hizmet veren Dynamic Sport Center, hem üyelik hem de günlük giriş sistemiyle çalışıyor. Açık ve kapalı tenis kortları, aquapark, salto trambolin, beach volley, jakuzi, sauna ve fitness center gibi pek çok aktivitenin yapılabildiği tesiste, saat 20.00’den sonra havuz başında yemek servisi başlıyor. Havuz ücreti 15 YTL.
* Gölbaşı Aquapark:
Her türlü spor imkanının yapılabildiği tesiste, büyükler ve küçükler için ayrı su eğlenceleri bulunuyor. Haymana yolu 6’ncı kilometrede yer alan tesisin giriş ücreti hafta içi 20, hafta sonu 25 YTL.
* Club Mirador:
Ahlatlıbel’de bulunan mekanda havuz ücreti hafta içi20, cumartesi 20, pazar ise 25 YTL.
* Hamak Beach Club:
Ankara Ticaret Odası (ATO) Twin Towers içinde yer alan mekan, sadece üyelik sistemiyle çalışıyor. Kapalı havuzu bulunan tesiste, güneşlenmek isteyenler için çim alan mevcut. Tek kişiiçin yıllık üyelik ücreti bin 100 YTL.
* Club Watercity Aquapark:
Haymana yolu 6’ncı kilometrede yer alan ve birçok sporun yapılabildiği tesiste, büyükler ve küçükler için ayrısu eğlenceleri bulunuyor. Hafta içi günlük giriş 15, hafta sonu 20 YTL. Futbol, basketbol sahalarından ve tenis kortundan yararlanmak için ise 175 YTL’lik aylık üyelik ücretini ödemek gerekiyor.

OTELLER
Kavurucu yaz sıcaklarından bunalan Başkentliler, başta Sheraton, Hilton, Bilkent, Dedeman, Büyük Anadolu, Büyükhanlı Park Otel olmak üzere birçok otelin havuzundan da yararlanabiliyor. Otellerde sadece havuzdan değil, fitness, sauna, jakuzi, hamam da bulunuyor. Ankara’daki bazı otellerin aktiviteleri ve fiyatları şöyle:
* Ankara Hilton:
Hilton Health Club, havuzun yanı sıra fitness, jakuzi, sauna, masaj gibi yan üniteleriyle de hizmet veriyor. Otelde hem açık hem de kapalı havuz bulunuyor. Hilton, sadece üye olanlara hizmet veriyor. Tek kişi en az 3 aylık üyelik için 700 dolar alınıyor.
* Sheraton Hotel:
Otelde havuzun yanı sıra fitness, tenis kortu ve sauna hizmetlerinden de yararlanmak mümkün. Sheraton’un havuzundan yararlanmak için 30, tenis kortu için 35 YTL ödemek gerekiyor. Aletli jimnastik içinse tek kişiye yıllık 3 bin dolar isteniyor.
* Bilkent Otel:
Havuzdan faydalanmak için, sezonluk veya aylık üye olmak gerekiyor. Tek kişi için aylık üyelik ücreti 245 YTL, yıllık 570YTL.
Büyük Anadolu Oteli:
Otel bünyesinde yer alan aquapark, yüzme havuzu, tenis kortu, voleybol sahası, çim futbol ve basketbol sahalarıbulunuyor. Esenboğa Havaalanı yolu 27’nci kilometredeki otelin havuzundan hafta içi 20, hafta sonu 25 YTL karşılığında yararlanılabiliyor.
* Büyükhanlı Park Otel:
Otelin teras bölümünde havuz, pool bar ve snack bar bulunuyor. Havuz için hafta içi 22, hafta sonu 27.5 YTL isteniyor. Arzu edenler 25 YTL karşılığında fitness ve jakuziden faydalanabiliyor.
* Bilkent Sports International:
Bilkent Center’da yer alan spor merkezinde biri açık, ikisi kapalı havuzların yanı sıra tenis kortları, basketbol sahaları, fitness ve squash imkanları bulunuyor. Sport International, üyelikle hizmet veriyor.
* Dedeman Otel:
Otelin havuz ücreti hafta içi 20, hafta sonu 30 YTL.Fitness, masaj ve sauna olanaklarından yararlanmak için günlük 15 avroödemek gerekiyor.
* İçkale Otel:
Otelde havuz, sauna, hamam ve jimnastik salonu bulunuyor. Giriş ücreti 20 YTL.
* Aktif Metropolitan Otel:
Konya yolu üzerindeki otelde havuz, hamam, sauna, jakuzi ve fitness salonu bulunuyor. Bu tesisten günlük 40 YTL ya da tek kişi için yıllık 800 dolar ödeyerek faydalanmak mümkün.

Deniz, kum, güneş ve İstanbul


KENTİN ORTASINDA HAVUZ KEYFİ
Ulus’taki 19 Mayıs Ziya Ozan Yüzme Havuzu, yaz aylarında gençlerin vazgeçemediği aktivite alanlarının başında geliyor. İçinde olimpik standartlarda havuz bulunan tesis, hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Havuza, hafta içi tek başına girilebilirken, hafta sonları isesadece çiftler alınıyor. Bone takmanın zorunlu tutulduğu havuzda ücretler hafta içi 5, hafta sonu 10 YTL.

Başkentlilerin ulaşması en kolay havuzlardan bir diğeri de Anıttepe Yüzme Havuzu... Havuza, hafta içi 14.30-18.00 saatleri arasında 5 YTL, hafta sonları 10.00-18.00 saatleri arasında 10 YTL ödenerek girilebiliyor.

KEÇİÖREN’DE AQUPARK KEYFİ
Keçiören Belediyesince Kalaba Vadisi Projesi kapsamında yaptırılarak hizmete açılan aquapark, yaz sezonuyla birlikte yeniden faaliyete geçti. Keçiörenlilerin yoğun ilgi gösterdiği eğlence mekanı,açık ve kapalı havuzlar ile su kaydıraklarından oluşuyor. Giriş ücreti olarak 4 YTL alınan aquaparktan dar gelirli aile çocukları ücretsiz yararlanabiliyor.

Ayrıca, başta Kalaba Vadisi, Atatürk Parkı olmak üzere Keçiören’in birçok yerinde yaptırılan koşu ve yürüyüş parkurları, futbol, basketbol, voleybol ile tenis sahalarında vatandaşlar ücretsiz sportif faaliyette bulunabiliyorlar.

REKREASYON ALANLARININ ALTERNATİFLERİ
Başkentte, son 10 yıl içinde yaptırılan toplam 4 milyon 573 bin metrekare büyüklüğündeki rekreasyon alanlarında ailece hafta sonları hoşça vakit geçirilebilecek birçok alternatif eğlence mekanı bulunuyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesince Kayaş yakınlarında, Bayındır Barajı’nın rehabilite edilmesiyle oluşturulan Mavi Göl’de, deniz bisikletlerinden yelkenli teknelere, mini golf arabalarına, voleybol, basketbol, futbol sahalarından koşu parkurlarına kadar ailelerin çocuklarıyla birlikte spor yapıp eğelenebilecekleri çok sayıda alternatif bulunuyor. İsteyenlerin balık tutabildiği rekreasyon alanında, cafe ve lokantalar yer alıyor.

Sincan’da bulunan Yunus Göleti etrafında yapılan Harikalar Diyarı Rekreasyon Alanı da başkentlilerin alternatif eğlence arayışlarına cevap verebilecek yerler arasında geliyor. 1 milyon 300 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Harikalar Diyarı’nda, çocuklar için yaptırılan “Masal Adası”nın yanı sıra futbol, basketbol, voleybol, hentbol sahaları, özürlülerin de yararlanabileceği açık ve kapalı yüzme havuzları, kondisyon salonu, bisiklet yolları bulunuyor. Parkta ayrıca, go-cart yarışı ve kaykay yapmak, model araba, gemi ve uçaklarla eğlenmek mümkün.

Yaklaşık 602 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Gölbaşı’ndaki Mogan Parkı’nda ise asma köprülerle ulaşılan marina adası, ahşap kıyı yolu, koşu ve yaya yolları, çocuk oyun alanları, özürlü çocuklar oyun alanı, istasyonlu koşu pisti, 3 tenis kortu, 2 mini futbol sahası ve basketbol sahaları yer alıyor. Ayrıca, park içerisinde binicilik merkezi, spor merkezi, kayıkhane, tenis kortu, kaykay pisti bulunuyor.

Eryaman’daki, Susuz Göleti’nin yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan Göksu Park’ta, 550 bin metrekarelik alan içinde 127 bin metrekare büyüklüğünde göl bulunuyor. Göl etrafındaki ahşap platform iskeleler, seyir fenerleri, balık tutma iskelesi, su sporları tesislerinden yararlanılabiliyor. Vatandaşların gölde 45’er dakika dolaşmalarını sağlayacak bir “Nehir Gemisi” bulunan Göksu Park’ta, ray uzunluğu 550 metre olan Dağ Kızağı ve ray uzunluğu 2 kilometre olan “Gezinti Treni” de hizmet veriyor. Göl restoranlarının da yer aldığı Göksu Park’ta bisiklet ve yürüyüş yolları, basketbol, voleybol, mini futbol ve tenis sahaları gibi tesisleri de vatandaşlara hizmet veriyor.

Aydınlıkevler’de bulunan 640 bin metrekarelik alana yayılan Altınpark da hafta sonları Ankaralıların en sık uğradığı yerlerden. Park alanında kapalı olimpik havuzun yanı sıra kapalı ve açık sporalanları, Türk, İtalyan ve Çin lokantaları, gölet ve bahçeler, mini golf sahası ve at harası da vatandaşların ziyaret edebileceği yerler arasında bulunuyor.

ÇANKAYA’NIN GÖZDE DİNLENME TESİSLERİ
Çankaya Belediyesi’nin Ahlatlıbel’deki tesisi hafta sonu Ankaralılara yoğun ilgi gösterdiği bir başka önemli cazibe merkezi... Tesiste açık tenis kortları, halı sahalar, basketbol, voleybol alanları, koşu ve yürüyüş pisti, açık alan fitness parkı, çocuk parkı,go-cart alanları bulunuyor. Tenis kortlarından gündüz 5, akşam 7 YTL, halı sahalardan gündüz saati 40, akşam 50 YTL karşılığında faydalanılabiliyor. Go-cart içinse 15 YTL (10 dakikası) alınıyor.

Çankaya Yıldız semtindeki Lozan Park’da da açık tenis kortu, halı futbol sahası, basketbol ve voleybol sahası, koşu ve yürüyüş pisti, açık alan fitness parkı, kapalı fitness salonu mevcut. Parktaki tenis kortlarından gündüz 4, akşam 8 YTL, halı futbol sahalarından gündüz 40, akşam 50 YTL ödenerek, kapalı fitness salonundan ise 30 YTL’lik aylık üyelik karşılığında faydalanılabiliyor.

Son günlerde sıcakların bastırmasıyla birlikte Çankayalılar İncek Yüzme Havuzu ve Dinlenme Tesisleri’ne akın ediyor. Tesiste, havuz, kapalı fitness salonu, dama, dart, bilardo, satranç ve bezik oynanabilecek salonlar yer alıyor. Havuz için hafta içi 20, hafta sonu 25 YTL giriş ücreti alınıyor.

DİĞER SEÇENEKLER
Başkent’te güneş ortalığı kavururken buz pateni sahasının serin pistinde kayarak hoşça vakit geçirmek isteyenler için Belpa Buz PateniSarayı önerilebilir. Tesisten öğrenciler hafta içi 4.5, hafta sonu 6 YTL, yetişkinler ise hafta içi 6, hafta sonu 8 YTL karşılığında 45 dakika süreyle yararlanabilir. Bahçelievler’deki buz pateni sarayının kısa bir süre önce yenilenen restoran bölümünde müzik eşliğinde öğle ve akşam yemeği de yenebilir.

Paintball, hafta sonları evde canı sıkılanlar için alternatif bir eğlence olabilir. Türkiye’ye birkaç yıl önce giren “Paintball” mekanlarını Ankara’da da bulmak mümkün. Paintball’u merak edenler, Ankara-Eskişehir yolunun 28’inci kilometresinde 12 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu MTG Paintball arenasında bu oyunu deneyebilirler. Paintball, tüm ekipmanların kiralanması dahil, 2 saatlik süreyle 20 YTL karşılığında oynatılıyor.

İddialı mücadelelere sahne olan bowling ve dart salonları da haftasonları gidilebilecek farklı alternatif eğlence mekanları arasında yeralıyor. Ankara’nın çeşitli yerlerinde konuşlanan bowling ve dart salonları arasında Bilkent Rollhouse, Dedeman Park Bowling, Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Mars Bowling önerilebilir. Bu tesislerden, bir oyun için kişi başına yaklaşık 4-6 YTL karşılığında yararlanılabiliyor.

Başkentte, biniciliğe düşkün olan, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp birbirinden güzel atlarla gezintiye çıkmak isteyenler için de uygun mekanlar bulunuyor. Gölbaşı Ballıkpınar Köyü’ndeki Capital Country Clup ile Beşevler’deki Atlı Spor Kulübü tesisleri hangi yaş ve seviyede olursa olsun ata ve biniciliğe ilgi duyanların vazgeçemeyecekleri spor kompleksleri arasında yer alıyor. Capital Country Clup’ta yarım saat ata binmenin bedeli 20 YTL. Atlı Spor Klübü’nde ise ayda 4 biniş için (1 biniş 30 dakika) 100, ayda 8 biniş için 200, ayda 16 biniş için 350YTL alınıyor. Bu tesislerde çocuklar ve yetişkinler hafta sonları hem ata binip hem de açık havada yemek yiyip hoşça vakit geçirebilirler.

Atatürk Orman Çiftliği de Ankara’nın bir başka alternatif mekanlarından... Yaban hayatının onlarca türünü bir arada barındıran hayvanat bahçesini yaz bitmeden son bir kez görmek gerekiyor.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları