Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Filmler
Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı
Black Pearl / Siyah İnci gemisi yeniden denizlere açılmaya hazır… “Pirates of the Caribbean” efsanesi devam ediyor!

Güncelleme: 14:04 TSİ 04 Ağustos 2006 Cuma

İSTANBUL - Kaptan Jack Sparrow geri döndü; genç aşıklar Will Turner ile Elizabeth Swann da geri döndüler. “Pirates of the Caribbean” efsanesinin ikinci bölümü “Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest”te ilk filmden tanıdığımız karakterlere, yenileri eklendi. Johnny Depp’i kendisine Oscar adaylığı getiren Jack Sparrow rolünde bir kez daha izleyeceğiz. Ona, 2005 yılının En İyi Kadın Oyuncu Oscar adayı Keira Knightley ile Orlando Bloom eşlik ediyor.

 DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Gore Verbinski’nin yönettiği ve Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley ile Bill Nighy’nin oynadığı ‘Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı’ (Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest), gösterime girdi.

Yapımcılığını Jerry Bruckheimer’ın, yönetmenliğini Gore Verbinski’nin üstlendiği filmde Kaptan Jack Sparrow yepyeni maceralara yelken açıyor.


2003 yılının bomba filmlerinden “Pirates of the Caribbean”ın devamında eksantrik kaptan Jack Sparrow’un doğaüstü güçler tarafından örülen ağlara yakalanmasına tanıklık edeceğiz.

FİLMİN ÖYKÜSÜ
Kaptan Jack Sparrow’un gemisi Black Pearl (Siyah İnci) üzerindeki lanet kalktığı halde daha ürkütücü bir tehlike gündeme gelmiştir.


Düzenbaz ve üçkağıtçı korsanımızın, Derin Denizlerin Hakimi olarak bilinen ve hızına hiçbir geminin erişemeyeceği hayalet gemi Flying Dutchman’i (Uçan Hollandalı) yöneten efsanevi korsan Davy Jones’a (Bill Nighy) kan borcu olduğu ortaya çıkar.

Her türlü zor işin altından sıyrılmakta yetenekli Jack Sparrow, bu sözleşmeden kurtulmanın yolunu bulamadığı takdirde sonsuza kadar Davy Jones’ın hizmetinde onun kölesi olarak yaşayacaktır.

Meydana gelen bu ani gelişme karşısında Will Turner (Orlando Bloom) ile Elizabeth Swann’ın (Keira Knightley) evlilik planları sekteye uğrar. Kendilerini bir kez daha Jack’in talihsizliklerle dolu maceralarının tam göbeğinde bulurlar.


Bu yolculuk onları deniz canavarlarıyla ve hiç de konuksever olmayan ada yerlileriyle çatışmalara; gösterişli kahin Tia Dalma’ya (Naomie Harris); hatta Will’in uzun zamandır kayıp olan babası Bootstrap Bill’in (Stellan Skarsgard) esrarengiz şekilde ortaya çıkışına kadar sürükleyecektir.

Öte yandan Doğu Hindistan Ticaret Şirketi’nin acımasız ruhlu korsan avcısı Lord Cutler Beckett da (Tom Hollander) tüm dikkatini ünlü “Ölü Adamın Sandığı”nı ele geçirmeye dikmiştir.

Efsaneye göre, Ölü Adamın Sandığına her kim sahip olursa Davy Jones’un da kontrolünü elde edebilecektir. Bu da Beckett’in en son Karayip korsanını bile imha edecek olağanüstü güce sahip olacaktır.


İşadamlarıyla bürokratların gerçek korsanlar olmasıyla birlikte engin denizlerde zaman hızla değişirken Jack Sparrow ve mürettebatı gibi özgürlük tutkunu ve sevgi dolu korsanlar, şirketlerin yayılması karşısında yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar.

YAPIM HAKKINDA
Dünya çapındaki milyonlarca izleyicinin gönlünü fetheden birincisinin izinden giden “Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest”, izleyicileri hayatlarının en büyük yolculuğuna çıkaracak bir fantastik epik macera filmidir.

Senaryosunu yazan Ted Elliott ile Terry Rossio, ilk filmin de senaryosunu yazmalarının yanısıra “Aladdin” ve “Shrek” gibi hit filmlerin senaryosuna da imza atmışlardı. Filmin prodüksiyon amirliklerini Mike Stenson, Chad Oman, Bruce Hendricks ve Eric McLeod üstlendi.

Birinci “Pirates of the Caribbean”da çizdiği Kaptan Jack Sparrow portresiyle Oscar ve Altın Küre adaylığı alan, Sahne Aktörleri Birliği Ödülünü kazanan Johnny Depp, o filmde tüm dünyanın sevgiyle kucakladığı son derece otantik bir film ikonu yaratmıştı.


“Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl”ün 2003 temmuzunda gösterime girişiyle birlikte dünya çapında büyük sürpriz yaşandı.

Filmin Kuzey Amerika sinemalarındaki toplam hasılatı 305.413.918 dolara ulaşırken dünya çapındaki hasılat rakamı 653.913.918 doları buldu.

Aynı zamanda Johnny Depp’in en iyi aktör adaylığı da dahil olmak üzere 5 dalda Oscar adaylığı aldı.

“PIRATES OF THE CARIBBEAN III” GELİYOR
Bruckheimer, Verbinski ve diğer ekipler, “Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest” ardından tekrar engin denizlere açılarak geçici adı “Pirates of the Caribbean III” olarak belirlenen üçüncü bölümün çalışmasını tamamlayacak.

Filmin Künyesi
Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı
(Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest)

Yönetmen: Gore Verbinski
Yapımcı: Jerry Bruckheimer
Senaryo: Ted Elliott, Terry Rossio
Görüntü Yönetmeni: Darius Wolski
Prodüksiyon Tasarımı: Rick Heinrichs
Kostüm Tasarımı: Liz Dann, Penny Rose
Kurgu: Stephen E. Rivkin, Craig Wood
Sanat Yönetimi: John Dexter
Müzik: Hans Zimmer
Walt Disney Pictures / UIP Filmcilik

Oyuncular:
Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Bill Nighy, Stellan Skarsgard, Jack Davenport, Jonathan Pryce, Naomie Harris, Tom Hollander


 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları