KKTC’nin bacasız sanayisi: Özel üniversiteler
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Hidden Güncel Subsection » Eğitim
KKTC’nin bacasız sanayisi:
Özel üniversiteler
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bulunan 5 özel üniversitede, çok sayıda ülkeden 30 bini aşkın öğrenci öğrenim görüyor.


AA
Güncelleme: 15:25 TSİ 21 Haziran 2006 Çarşamba

ADANA - Sadece bir üniversitesinde 68 ülkeden öğrenci bulunan KKTC’de, öğrenim ücretleri yıllık 3 bin 600 dolardan başlayıp, 4 bin 200 Euro’ya kadar çıkıyor. Yurt ücreti yıllık 900 dolarken, 5 bin Euro’ya kadar çıkan üniversiteler, elde ettikleri gelirle ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor.


KKTC’de bulunan Doğu Akdeniz, Yakın Doğu, Lefke Avrupa, Uluslararası Kıbrıs ve Girne Amerikan üniversiteleri, düşük ÖSS puanıyla öğrenci kabul etmeleri, İngilizce olarak verdikleri eğitim ve sağladıkları olanaklarla dikkati çekiyor.

Üniversitelerde yıllık öğrenim ücretleri, 3 bin 600 dolar ile 4 bin 200 Euro arasında değişiyor. Konaklama için üniversitelerin yurtları tercih edilecekse, 2 ya da 4 kişilik odaların fiyatları 900 dolardan başlıyor. Tek kişilik ve lüks bir odada ya da apart dairelerde kalmak isteyenlerin ise yıllık 5 bin Euro’yu gözden çıkarması gerekiyor. Bazı üniversitelerde yemek ve ulaşım bedeli gibi ek ücretler istenebiliyor.

Üniversitelerin, ücretli eğitim verdikleri için öğrencilere sağladıkları olanaklar geniş. Çoğunda, büyük kütüphaneler, spor tesisleri, bilgisayar sistemleri ve sosyal aktiviteler için tesisler ve kulüpler mevcut. Ayrıca üniversitelerin tamamı, başarılı öğrencilerve güvenlik güçlerinin çocuklarına burs imkanı da sağlıyor.

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
Ücretli devlet-vakıf üniversitesi olan ve 1979 yılında kurulan Doğu Akdeniz Üniversitesi, KKTC’nin en büyük üniversitesi konumunda. Uluslararası standartlarda İngilizce olarak eğitim verilen üniversitede YÖK tarafından onaylı 12 ön lisans, 41 lisans, 22 yüksek lisans ve 13 doktora programı bulunuyor.

68 ülkeden 14 binden fazla öğrencisi bulunan üniversitede, 35 farklı ülkeden de bini aşkın öğretim üyesi görev yapıyor. Üniversitede, harç fiyatları bölüme göre 4 bin 500 ile 5 bin 500 dolar arasında değişiyor. Yerleşkesindeki 3 bin 700 kişilik yurtta kalmanın bedeli ise odanın özelliğine göre yıllık 900 dolardan başlayıp, 4 bin dolara kadar çıkıyor.

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ
Yakın Doğu Üniversitesi ise KKTC’nin en büyük özel üniversitesi durumunda. Yabancı dilde eğitim yapan 20 yıllık geçmişe sahip üniversitede, 9 fakülte ve 3 yüksek okul bulunuyor. 44 ülkeden 12 bini aşan öğrencisi bulunan üniversitede eğitim, 20 farklı ülkeden 500’ün üzerinde öğretim üyesiyle gerçekleştiriliyor. Avrupa Üniversiteler Birliği ve Uluslararası Üniversiteler Birliğine üye olan okul, öğrencilerinin yüzde 70’ine sağlamış olduğu karşılıksız burslar nedeniyle “burs rekortmeni” olarak tanınıyor.

Üniversitenin harç fiyatı yıllık 4 bin 200 Euro. Yerleşkedeki yurtların oda fiyatları ise yıllık 900 ile 5 bin Euro arasında değişiyor.

LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ
Kıbrıs Bilim Vakfı tarafından 1990 yılında kurulan Lefke Avrupa Üniversitesinde, YÖK tarafından tanınan 6 ön lisans, 21 lisans ve 8 yüksek lisans programında yaklaşık 30 ülkeden 3 binin üzerinde öğrenci İngilizce eğitim görüyor. Üniversitenin yıllık öğrenim ücreti 3 bin 600 dolar. Yurt oda fiyatları ise yıllık bin 50 ile bin 680 dolar arasında değişiyor.

Üniversite, Türkiye’deki ve yurtdışındaki üniversitelerle sürekli işbirliğine giderek, dünya standartlarında eğitim vermeyi amaçlıyor.

ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ
Genç bir üniversite olan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, 9 yıldır eğitim veriyor. 5 fakültede 17 lisans ve 3 yüksek lisans alanında eğitim veren üniversitede, yıllık öğrenim ücreti 4 bin 100 Euro. Yurt ücretleri bin 442 ile bin 648 Euro arasında değişen üniversitede, yemek ücreti ise yıllık bin 470 Euro.

Üniversite, bünyesinde bulunduğu Levent Şirketler Grubu dahilindeki sanayi, ticaret, gıda, otomotiv, inşaat, hayvancılık, ziraat ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerinde öğrencilerine, bölümlerine yönelik staj yapma olanağı sağlıyor.

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ
Girne Amerikan Üniversitesi’nde de 6 fakültedeki 22 bölümde eğitim İngilizce olarak veriliyor. 21 yıldır ABD’de geçerli eğitim sistemiyle uyumlu eğitim veren üniversitenin yıllık eğitim ücreti ise 3 bin 500 Euro.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları