Glock 17: ‘Hayalet’ değil, kaçak silah
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Polis - adliye
Trabzon'da Sancta Maria Katolik Kilisesi'nin rahibi Andrea Santaro'nun öldürülmesinde ve 15 Mayıs günü Gaziosmanpaşa'da polis güçlerine ateş edilmesi olayında da yine Glock marka tabancalar kullanılmıştı.
Glock 17: ‘Hayalet’ değil, kaçak silah
Danıştay’a yapılan hain saldırıda kullanılan Glock tabancaların Türkiye’de satışı yok. Glock tabancalar, yurda Kuzey Irak’tan yasadışı yollarla giriyor. Silah, söylenenin aksine detektörlerde görünüyor.

NTV-MSNBC
Güncelleme: 12:02 TSI 18 Mayıs 2006 Perşembe

İSTANBUL - Avusturyalı mühendis Gaston Glock’un 1980 yılında Avusturya ordusunun özel siparişi üzerine tasarladığı Glock tabancası, dünyada en çok polis güçleri tarafından kullanılıyor. Özellikle yakın ateşte hata riski düşük olan Glock tabancaların detektörlerde fark edilmediği doğru değil. ABD ordusunun, Irak polis güçlerine dağıttığı Glock’lar, el altından Türkiye’ye kaçırılıyor.


Daha önce Trabzon’da Sancta Maria Katolik Kilisesi’nin rahibi Andrea Santaro’nun öldürülmesinde ve 15 Mayıs günü Gaziosmanpaşa’da polis güçlerine ateş edilmesi olayında da yine Glock marka tabancalar kullanıldı.

ABD IRAK’TAKİ POLİS GÜÇLERİNE DAĞITTI
ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra Iraklı polis güçlerine de Glock marka silahlar dağıtıldı. Kimi kaynaklara göre, ABD Iraklılara 200 bine yakın Glock tabanca dağıttı. Polis teşkilatında çalışanların bunların bir kısmını ‘kayıp’ göstererek el altından kara borsaya sattı.

Trabzon’da katolik papaz cinayeti zanlısı tutuklandı

Silahın ABD satış fiyatı 500 dolar civarında. Ancak, Kuzey Irak’ta kaçaklığı yapılan Glock’ların 5 milyardan alıcı bulduğu belirtiliyor. Silahın Türkiye’ye resmi ithalatı olmamasına karşın, Türkiye’de internet sitelerinde bile Glock marka silahlar açık artırma yoluyla satılıyor.

TÜRKİYE’YE KUZAY IRAK’TAN GELİYOR
Glock tabancaların, Türkiye’ye Kuzey Irak’tan kaçakçılık yoluyla girdiği düşünülüyor. Kimi iddialara göre PKK’lı simsarların taşıdığı Glock’lar, Güneydoğu illerinde Türk alıcılara pazarlanıyor. Şimdiye dek Türkiye’de İstanbul, Bursa, Edirne, Şanlıurfa, Mardin, Hatay, Şırnak ve Gaziantep’te sınır kapılarından giriş yapan kamyonlarda onlarca Glock tabanca yakalandı. En son, 6 Mayıs 2005 günü İstanbul Esenler Otogarı’nda bir otobüste Silopi’den İstanbul’a gelen Glock tabacalar bulunmuştu.
İstanbul Gaziosmanpaşa’daki saldırıda Glock kullanıldı


DETEKTÖRLERDE FARK EDİLİYOR
Glock tabancalarının metal detektörlerinden rahatlıkla geçebildiği ise, bir kent efsanesi. Glock’ların detektörlerden geçmediğine dair ilk haber 13 Ocak 1985 tarihinde ABD’de Washington Post gazetesinde yayımlanmıştı. Associated Press’in bir silah uzmanına dayandırdığı haberde, Glock’ların detektörlerden geçmediği ifade edilmişti. Ajansın haberdeki yanlışın sorumluluğunu üstlenmesine karşın, bu haberdeki yanlış bilgi, medya ve Hollywood filmlerinde dillendirildi ve Glock’lar ‘hayalet silah’ olarak tanımlanır oldu.

Bugün bu yanlış kanaat Türkiye’de de yaygın. Halbuki silahın içindeki metal aksam X-ışını cihazlarında fark edilebiliyor. Glock tabancalarının dışı polimer kaplı olsa da, toplam ağırlığının yüzde 83’ü çelikten müteşekkil. Kabaca ‘plastik’ olarak tanımlanabilecek bölümler ise, ‘Nylon 6’ adlı bir maddeden oluşuyor ve bu madde de X-ışını cihazlarında görünüyor.

DIE HARD 2 VE ‘HAYALET SİLAH’ GLOCK EFSANESİ
‘Die Hard 2’ filminde bir sahnede olduğu gibi, detektörlerin göremeyeceği tipte seramik veya plastikten bir tabanca henüz Glock veya başka bir silah firması tarafından üretilmedi. Die Hard 2 filminde bahsi geçen Glock 7 diye bir model yok; bu model film gereği kurmaca özelliklerden oluşan kurmaca bir nesne. Filmde görev alan silah danışmanı Mike Papac daha sonra yaptığı bir açıklamada, Glock’ların böyle bir özelliği olmadığını filmin yönetmemine anlattığını, ancak senaryo gereği buna göz yumduklarını söylemişti.

YAKIN ATEŞ SİLAHI
Orijinal tasarım olan 9 mm çapındaki Glock 17, ilk kez 1980’lerde Avusturya ordusunda kullanılmaya başladı. Daha sonra Norveç ordusu da bu silahı birimlerine dağıttı. Glock kullanan güvenlik birimleri arasına, 1990’lı yıllarda Avustralya, Yeni Zelanda, Londra polis güçleri ve Alman özel harekat birimleri de eklendi.

Halen ABD’de FBI ve polis birimlerinin çoğu Glock kullanıyor. Glock’un polis birimlerince kabul görmesinin en önemli nedeni, hafifliği. Glock’lar 500 gram civarında ve bu hafiflik Glock’ları yakın çatışmada ideal silah yapıyor.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları