Danıştay’a silahlı saldırı
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Polis - adliye
Danıştay’a silahlı saldırı
Danıştay’da yapılan silahlı saldırıda ağır yaralanan 2. Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetti. Aralarında 2. Daire Başkanı Mustafa Birden’in de bulunduğu 4 yaralının durumu iyiye gidiyor. Özbilgin, bugün toprağa verilecek.
Saldırıda Danıştay 2. Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin (solda) hayatını kaybetti. 2. Daire Başkanı Mustafa Birden (sağda) ise yaralandı.

NTV-MSNBC
Güncelleme: 09:37 TSI 19 Mayıs 2006 Cuma

ANKARA - Türkiye, Danıştay 2. Dairesi’ne yapılan silahlı saldırı ile sarsıldı. Dün saat 10.30 sıralarında saldırgan Alparslan Aslan elindeki Glock marka silah ile Danıştay 2. Dairesi üyeleri toplantı halindeyken salona girerek ateş açtı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, Aslan “Biz Osmanlı çocuğuyuz, bunun devamı gelecek” diye bağırdı.


Yaralılar, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Saldırıda başından vurularak ağır yaralanan Danıştay 2. Dairesi üyelerinden Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetti. Karnından vurulan ve yarası ağır olan 2. Daire Başkanı Mustafa Birden ise, kısa süre önce ameliyattan çıktı ve yoğun bakıma alındı. Birden’in durumunun iyi olduğu bildirildi.

Diğer üyelerden Ayfer Özdemir, Ayla Gönenç ve Ahmet Çobanoğlu hafif yaralı. Kamuran Erbuğa ise saldırı sırasında kendisini yere atarak, yara almadan kurtuldu.


İSTANBUL BAROSU’NA KAYITLI
Saldırgan, Danıştay’ın güvenlik görevlilerince yakalandı. Avukat olduğu öğrenilen ve İstanbul Barosu’na kayıtlı olduğu belirtilen Aslan Alpaslan’ın Terörle Mücadele Şubesi’ndeki sorgusu sürüyor.

ÖNCE KAPIYI ZORLADI
Aslan’ın, ilk ifadesinde, “Saldırıyı dün gerçekleştirecektim. Mustafa Birden’in odasını kapısını zorladım. Fakat güvenlik güçleri beni uzaklaştırdı” dediği öğrenildi. Olayla ilgili soruşturmayı, Uğur Mumcu cinayeti ve Umut operasyonu dahil, daha önce birçok faili meçhul davayı aydınlatmış olan savcı Hamza Keleş yürütecek.

Sezer: Tarihe kara bir leke


Saldırı anına ilişkin ise Danıştay Başkanvekili Tansel Çölaşan’dan açıklama geldi. Çölaşan, kendisini ‘Allah’ın askeri’ olarak niteleyen saldırganın türban davası nedeniyle ateş ettiğini söylediğini aktardı.

DANIŞTAY 2. DAİRESİ
Saldırı sırasında Danıştay'da panik yaşandı.

Silahlı saldırıya uğrayan Danıştay ikinci daire üyeleri, özellikle türban konusunda verdikleri kararlarla ön plana çıkmıştı. İkinci Daire’nin son zamanlarda verdiği en önemli karar, türbanlı olduğu gerekçesiyle Gölbaşı Bayrak Garnizonu Anaokulu Müdürlüğü’ne ataması yapılmayan öğretmenle ilgili olanıydı.

Karar, kamusal alanın sokağa kadar genişletildiği eleştirilerine neden olmuş, İkinci Daire üyeleri bu karar nedeniyle aşırı dinci çevrelerin hedefi haline gelmişti.

VAKİT’E SORUŞTURMA AÇILMIŞTI
Vakit gazetesi, 13 şubat 2006’daki sayısında, “İşte O Üyeler” başlıklı haberin altında başörtülü öğretmene anaokulu müdürlüğü yolunu kapatan kararı veren Danıştay İkinci Dairesi Başkanı ve üç üyenin fotoğraflarını yayımlamıştı. Bağcılar Basın Savcısı Ali Çakır, gazete hakkında Terörle Mücadele Yasası’nın 6’ncı maddesi uyarınca soruşturma başlatmıştı.

İkinci Daire, Milli Eğitim Bakanlığının anadolu liselerine öğretmen seçimine ilişkin genelgesinin de yürütmesini durdurmuştu.

BABASI ŞOKE OLDU
Bu arada, Danıştay’daki silahlı saldırıyı düzenleyen Alparslan Arslan’ın babası İdris Arslan, “Oğlum inançlı, namazında niyazında bir insan. Ancak aşırıya kaçan biri değil” dedi. Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğünde, İlköğretim Müfettişi olarak görev yapan 4 çocuk babası İdris Arslan, olayı, dışarıda görevde bulunduğu bir sırada duyduğunu ve şok olduğunu ifade etti.
Saldırıyı düzenleyen Alparslan Arslan’ın babası İdris Arslan, üzgün olduğunu söyledi.

“İnsanlar bir olay yaşadığında rüyadır diye düşünürler ya, şu anda da bunun rüya olmasını istiyorum” diyen Arslan, “Şok içindeyim. Üzücü bir olay. Bir tek oğlum. O değildir diye düşünüyorum. Kendisine ulaşmaya çalıştım. Ama ulaşamadım. Bu nedenle şüphelerim arttı. Oğlum inançlı, namazında niyazında bir insan. Ancak milletine, devletine bağlı. Aşırıya kaçan biri değildi. Çok üzgünüm” dedi.

Bu arada İdris Arslan’ın komşuları da Alparslan Arslan’ı sakin ve kendi halinde bir insan olarak tanıdıklarını anlattılar. Alparslan Arslan’ın annesi ise gazetecilere açıklama yapmak istemedi.

ÖZBİLGİN, BUGÜN TOPRAĞA VERİLECEK
Danıştay 2. Dairesi’ne yönelik saldırı sonrası hayatını kaybeden Mustafa Yücel Özbilgin, bugün toprağa verilecek.

Özbilgin için ilk tören, emekli vali olması nedeniyle, saat 14.30’da İçişleri Bakanlığı önünde yapılacak.

Danıştay’da saat 15.30’da düzenlenecek törenin ardından, Özbilgin’in cenazesi Kocatepe Camii’nde kılınacak ikindi namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

ÖZBİLGİN’İN AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Danıştay 2. Dairesi’ne düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden üye Mustafa Yücel Özbilgin’in evini ziyaret ederek, ailesine başsağlığı diledi.

Çörtoğlu, Özbilgin’in Bahçelievler’deki evini ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

Özbilgin’in ailesini, ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Ankara Valisi Kemal Önal, İl Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük de ziyaret ederek, başsağlığı dileklerini ilettiler.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları