‘En yaşlı kadın’ unvanına aday
Yaşam
2008 böyle geçti
Chivas&CNBC-e Business ile Sıkı Dostlar
İnsanlar
İlişkiler
Alışveriş
Hayvanlar Alemi
Lezzet
Gezi
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Yaşam » İnsanlar
 

‘En yaşlı kadın’ unvanına aday
Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde yaşayan “dünyanın en yaşlı kadını” unvanına aday olan 122 yaşındaki Seher Bulut, yaşamını oğlunun ve torunlarının yanında sürdürüyor.

AA
Güncelleme: 16:44 TSİ 27 Nisan 2006 Perşembe

ADİLCEVAZ - Nüfus kayıtlarına göre 1884’te Bitlis’in Ahlat ilçesi Kırklar Mahallesi’nde doğan Seher Bulut, halen Adilcevaz ilçesinin Evrenpaşa Mahallesi’nde en küçük oğlu Mustafa Bulut’a ait tek katlı, 3 odalı evde yaşıyor. En küçük oğlu Mustafa Bulut’un eşi Kübra Bulut, kayınvalidesinin 3 yıl öncesine kadar sağlık yönünde sorunu olmadığını, kendileriyle birlikte bağ ve bahçe işlerinde çalıştığını belirtti.


Seher Bulut’un 3 yıl önce geçirdiği rahatsızlık sonucu görme yeteneğini kaybettiğini anlatan Kübra Bulut, kayınvalidesinin şu anda kendilerinin yardımıyla yemeklerini yiyebildiğini ve diğer ihtiyaçlarını gördüğünü anlattı. Kübra Bulut, yaşlı kadının zihinsel olarak herhangi sorunu ve unutkanlığı bulunmadığını belirterek, sadece görme sorunu nedeniyle yemek konusunda ve gezme konusunda problem yaşadığını kaydetti. Kübra Bulut, kayınvalidesinin gözlerinin yeniden görmesi halinde yine kendileriyle tarlada çalışıp, gezmeye gidebileceğini ifade etti.

ACI VE TUZLU DIŞINDA HER ŞEY YİYEBİLİYOR
Seher Bulut’un en küçük ve halen yanında kaldığı oğlu Mustafa Bulut da annesinin şu anda acı ve tuzlu dışında her şeyi yediğini söyledi. Annesinin bazı sağlık sorunları bulunduğunu ve sık aralıklarla hastaneye götürmek zorunda kaldıklarını ifade eden Bulut, şunları kaydetti:
“Annemin yaklaşık 200 YTL aylık hastane masrafı oluyor. Çünkü en ufak rahatsızlığında hastaneye gitmek istiyor. Biz de bu isteğini yerine getirmek zorunda kalıyoruz. Ancak çiftçilikle uğraştığım için annemin sağlık ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamıyorum. Bu nedenle Kaymakamlıktan destek bekliyorum.”

Bulut, annesinin 13 doğum yaptığını ve 250’nin üzerinde de torunu bulunduğunu bildirdi.

“DUALARIM KABUL GÖRDÜ”
122 yaşındaki Seher Bulut, Bitlis’in Ruslar tarafından işgaline, Ermenilerin Türklere karşı bölgede yaptığı katliamlara tanık olduğunu ve bu nedenle Konya’ya ailesiyle birlikte göç etmek zorunda kaldıklarını kaydetti.

Atatürk’ün Anadolu’yu işgalden kurtarıp Cumhuriyet’i ilanını sevinçle karşıladıklarını çok iyi hatırladığını anlatan Seher Nine, bugünleri gördüğü için çok mutlu olduğunu söyledi. En büyük sıkıntısının şu anda ‘diş ve göz’ olduğunu belirten SeherNine, “Dişlerim olmadığı için yediklerimden tam lezzet alamıyorum. Gözlerim görmediği için de evden dışarı düzenli çıkamıyorum” dedi.

Seher Nine, yemek olarak yöresel “çorti”, “helim aşı”, “ayranaşı” yemekleri ile taze fasulye, kabak, bol yoğurt ve tereyağı yediğini söyledi. Seher Bulut ayrıca, bol bol ayran içtiğini de belirtti.

Eşi Bilal Bulut’u 1949 yılında kaybettiğini ifade eden Seher Nine,şu andaki en büyük isteğinin gözlerine yeniden kavuşmak olduğunu söyledi.

Seher Nine, ‘Dünyanın en yaşlı kadını’ olmaya aday olduğunu hatırlatması üzerine şöyle konuştu:
“Allah’a çok şükür. Bugünleri bana gösterdiği için. Allah’tan hepuzun ömür diliyordum. Bu yönde çok dua ettim. Bu duam kabul gördü. Şimdi de gözlerimin yeniden açılması için dua edip, yardım bekliyorum. Ayrıca en büyük isteğim Ahlat’taki Abdurrahman Gazi ve Siirt’teki Veysel Karani Türbesi ile Bağdat’taki Abdulkadir Geylani hazretlerinin türbesini görmek. Ölmeden buraları görmeyi çok istiyorum.”

NÜFUS KAYITLARINDA 1884
Bu arada, Adilcevaz Kaymakamı Ömer Faruk Coşkun da Seher Ninenin nüfus kayıtlarında 1884 yılında doğmuş olduğunu tespit ettiklerini bildirdi. Bunun üzerine Seher Nineyi evinde ziyaret ettiklerini anlatan Coşkun, “Ninemiz 1. Dünya Savaşı yıllarını, Kurtuluş Savaşı’nı ve yakın tarihi çok iyi hatırlıyor. Kendisinden bölgede yaşanan olaylar hakkında da bilgi edindik” dedi.

Coşkun, dünyanın en yaşlı kadınının şu an 117 yaşındaki Ekvatorlu Maria Esther De Capovilla’ya ait olduğunu öğrenmeleri üzerine Seher Ninenin Guinness’e aday olabileceğini düşündüklerini bildirdi.

Coşkun, bunun üzerine durumu bildirdikleri Bitlis Valisi Asım Hacımustafaoğlu’nun Seher Bulut’un “Dünyanın en yaşlı kadını” unvanını alması için Guinness Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural’a başvurduğunu kaydetti.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları