İranlı feminist yönetmen Ankara’ya geliyor
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Sinema
İranlı feminist yönetmen Ankara’ya geliyor
İranlı feminist kadın yönetmen Tahmineh Milani, Mayıs ayında ‘Beşinci Tepki’, ‘İstenmeyen Kadın’, ‘Ah Masalı’ ve ‘Yine Ne Yaptın?’ olmak üzere 4 filmiyle 9. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde.

NTV-MSNBC
Güncelleme: 03:35 TSİ 13 Nisan 2006 Perşembe

ANKARA - Kadın olmanın zor, kadın olarak sinema yapmanın daha da zor olduğu İran’da, yaşadığı baskılara ve engellemelere rağmen inatla film çekmeye devam eden “feminist” bir yönetmen: Tahmineh Milani. 4-12 Mayıs 2006 tarihleri arasında NIVEA’nın ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek 9. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu sene Milani’nin 4 filmini programına aldı.

 DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

‘Beşinci Tepki’, ‘İstenmeyen Kadın’, ‘Ah Masalı’ ve ‘Yine Ne Yaptın?’ adlı filmler festivalin Tahmineh Milani Toplu Gösterimi başlıklı bölümünde sinemaseverlerle buluşacak.

Milani, festival için Ankara’da bulunduğu süre içinde filmlerinin gösterimlerine de katılarak izleyicilerle birlikte olacak.

Milani’nin Festival’de gösterilecek filmleri:
BEŞİNCİ TEPKİ
Tahmineh Milani, üçlemesinin İki Kadın (1999) ve Saklı Yarı’nın (2001) ardından son filmi olan Beşinci Tepki’yi 2005 yılında çekti. Film, eşini trafik kazasında kaybettikten sonra iki oğluyla birlikte aynı evi paylaştıkları kayınpederi ile birtakım sorunlar yaşayan Ferestah’ın öyküsü ekseninde ilerler.

Kayınpederinin oğullarını bırakarak evden ayrılmasını istediği Ferestah, bunu kabul etmeyince yeni bir teklifle karşılaşır: Kayınpeder, Ferestah’ın, ölen eşinin kardeşiyle evlenerek evde çocuklarının yanında kalabileceğini söyler. Ancak, Ferestah için bu, kabul edilemez bir şarttır; evden ayrılır, ama çocuklarını bir daha görememeyi göze almayacaktır... Yönetmen Milani, bu filminde kadınların ilk kez öne çıkıp tepkilerini gösterdiklerini söylüyor. Beşinci Tepki, geleneklere ve baskılara boyun eğmeyen ve kendini hep bir mücadelenin içinde bulan bir kadının ‘direniş’ öyküsü.

İSTENMEYEN KADIN
İstenmeyen Kadın, İran’da evli olmayan çiftlerin toplum içinde birlikte görülmeleri halinde tutuklanmaları ve kadınların yanlarında bir erkek olmadan seyahat edememeleri gerçeğinden yola çıkarak oluşturulmuş bir öykü. Tahmine Milani bu filminde de kadının durumunu kadınca bir bakışla ele alıyor ve anlatıyor.


Film, bu öyküde ‘istenmeyen kadın’ın kim olduğunu sorguluyor: İyi bir eş, iyi bir anne ve iyi bir öğretmen olan Sima mı, yoksa takma kirpikleri, kırmızı ruju ve tüm cazibesiyle Saba mı? Asıl istenmeyenin kim olduğu konusunda Milani’nin çok iyi bir fikri var ve bu fikrini her filminde kadınların eşitsizliği üzerine görüşlerini -hapse girmek pahasına- cesurca açıklamış bir kadın olarak yine yüreklice izleyicisiyle paylaşıyor.

YİNE NE YAPTIN?
Tahmineh Milani’nin en tartışmalı filmlerinden biri olan Yine Ne Yaptın?, yönetmenin filmi çekerken karşılaştığı engellere boyun eğmemesi bakımından gerçek bir başarı örneği. İran’da devletten finansal destek alabilmek için filmin ana karakterinin kadın değil erkek olması şartıyla karşı karşıya bırakılan Milani, baskılara aldırmayarak filmini kendi olanaklarıyla çekti.


Tutucu çevrelerse filmdeki Ferestah karakterinin ‘yıkıcı batı kültürü’ propagandası yaparak genç nesle kötü örnek olduğunu iddia etmişti. Film, zamanının geleneksel ve modern ilişkilerini ve bu ilişkiler arası çelişkileri irdeliyor.

AH MASALI
Film bir masaldan esinleniyor. ‘Ah’, kişi bütün kalbiyle yardım istediğinde karşısına çıkan bir bilgedir ve yardım çağıran kişiye mucizevi bir yetenek verme gücüne sahiptir: Başka birinin yerine geçebilme yeteneği. Filmin ana karakteri Maryam bu yeteneği kazandıktan sonra, mutlu olduklarına inandığı dört kadının yerine geçerek yaşadıkları zorlukları tek tek deneyimler ve kendi sorunları ile baş etmeyi öğrenmeye çalışır.


Ah Masalı, Tahmine Milani’nin ilk filmlerinden biri. 1989’da Children of Divorse adlı ilk filmi ile ülkesinde en iyi film ödülünü aldıktan sonra dünyadaki önemli festivallerin dikkatini çeken Milani hemen ardından yaptığı Ah Masalı ile dünyaya açıldı. Elliden fazla festivale davet edilen film hem izleyiciler hem de eleştirmenlerden övgüler aldı. İran’da da Psikoloji ve Psikiyatri Dernekleri Özel Ödülünü alan film, Milani’yi ‘İranlı feminist yönetmen’ olarak dünyaya tanıtan film oldu. İzleyen herkes filmin çok ‘cesur’ olduğu konusunda hemfikir olacaktır.

TAHMİNEH MİLANİ KİMDİR?
Tahmine Milani 1960 yılında Tebriz’de, 7 çocuklu bir ailenin 2 çocuğu olarak dünyaya gelir. Çocukluk ve ilk gençlik yılları Tebriz ve Tahran’da geçer.

Üniversitede elektronik mühendisliğine kabul edildiği yıl devrim olur ve üniversiteler kapatılır. Bir yıl sonra eğitim yeniden başladığında bu kez tercihi mimarlıktır. Üniversite gençliği politize olmuştur. Milani bu yıllarda hiçbir tartışmayı kaçırmaz. Hemen hemen her görüş içinde yer alır ve öğrenmeye çalışır. Bu yılları ‘Yaşamım boyunca toplum içinde açıklamaya cesaret edemeyeceğim ya da savunamayacağım bir şey yapmadım’ diyerek özetler Milani.

1980 baharında öğrenci direnişinin ardından üniversiteler tekrar kapatılır. Bu durumun kendi kuşağı üzerindeki olumsuz etkilerinin yansımalarını yaşamı boyunca taşıyacağına inanan Milani dört yıl sonra eğitimine yeniden başladığında artık mühendislik alanında devam edemeyeceğini anlar ve kültürel konulara olan ilgisi nedeni ile bu alanda çalışmaya başlar. Hiçbir etkinliği kaçırmaz. Bir film gösteriminin ardından Masoud Kimiaie ile tanışır ve onun ofisinde seçilen senaryoların araştırmasını yapmakla görevlendirilir.

Zamanla sinema içinde daha aktif görevler almaya başlar. Kimiaie’nin asistanı olarak çalışır. Devrim sonrası yönetmen yardımcılığı yapan ilk kadındır. Ama senaryo araştırmaları yaptığı dönem ona çok şey öğretmiştir. Sonraki yıllarda senaryolarını kendi yazmaya başlamasında bu dönemde yaptığı çalışmaların büyük etkisi olduğunu söyleyecektir. Oysa o dönemde birçok arkadaşı çok kötü koşullarla yüzleşmektedir. Birçoğu tutuklanmış ve yine birçoğu ülke dışına kaçmıştır.

Milani yazdığı ilk senaryo ‘I Love You Mother’ ile En İyi Senaryo Ödülü’nü alır. O yıllarda film yönetmek için resmi kurumlardan yönetmen belgesi alınması gerekmektedir. Milani bu belge için konulan şartların hepsini 23 yaşında iken yerine getirdiği halde her başvurusu reddedilir. Belgeyi ancak 5 yıl sonra alır ve ilk yönetmenlik denemesi olan ‘Children of Divorse’ filmini çok zor koşullar altında yapar. Bu filmle aldığı para ödülleri, ikinci filmi için harekete geçmesini sağlar. Artık her zaman yönetmen olmak yerine mimar olması için baskı yapan ailesi de onun alanının sinema olduğunu kabul etmiştir.

1980’lerde girdiği sinema yaşamının her döneminde mücadele etmek zorunda kalmış ve asla yılmamıştır Milani. Senaryolarını, karakterlerini değiştirmesi için baskı yapılmış, projeleri onaylanmamış, maddi destek almak için hep işi yokuşa sürülmüştür. Yılmadan, inandığı konuları gündeme getirmeye devam etmiştir, ‘her şeye rağmen’ sinema sevdasıdır bu inadın ardında yatan.

Gençlik yıllarındaki en yakın arkadaşı Fereshteh’ın yaşamından yola çıkarak yazdığı 1998 yılı yapımı ‘İki Kadın’ filmi ona uluslararası başarı sağlamış ve ‘İranlı feminist yönetmen’ olarak anılmasına neden olmuştur. 2001 yılı yapımı ‘Saklı Yarı’ bütün onayları almasına rağmen gösterime gireceği sırada Milani tutuklanır ve idam cezası ile yargılanır. Sinema çevrelerinin büyük tepkisini çeken bu olay üzerine dünyada başlatılan kampanyaların da yardımı ile hiçbir açıklama yapılmadan bir süre sonra salıverilir. Ama suçlamalardan kurtulmak daha uzun yıllarını alacaktır.

Milani ‘Herşeye Rağmen Sinema’ yapmaya devam ediyor...

Ayrıntılı bilgi için:
Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali
Büyükelçi Sok. 20/4 Kavaklıdere 06700 Ankara
Tel: 0 312. 427 00 20
Faks: 0 312. 466 55 61
E-posta: festival@ucansupurge.org
http://www.ucansupurge.org


 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları