Siz hala fırın ekmeği mi yiyorsunuz?
Yaşam
2008 böyle geçti
Chivas&CNBC-e Business ile Sıkı Dostlar
İnsanlar
İlişkiler
Alışveriş
Hayvanlar Alemi
Lezzet
Gezi
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Yaşam » Lezzet
Siz hala fırın ekmeği mi yiyorsunuz?
Zanussi Mutfak Sanatları Atölyesi, kendi ekmeğini, evinde kendi yapmak isteyenlerin yardımına koşuyor. 3’er ve 6’şar saatlik iki ayrı ev ekmekçiliği kurslarında şef Barış Dırbalı ile çeşit çeşit ev ekmekleri hazırlanıp, pişiriliyor.

SERAP ÖZGÜN
NTV-MSNBC
Güncelleme: 14:37 TSİ 16 Mayıs 2006 Salı

İSTANBUL - Bu sıralar ev yapımı ekmekler çok moda. Hatta piyasada bunlar için özel makineler bile var. İçine sadece belirtilen ölçülerde malzemelerini ekliyorsunuz, sizin için yoğurup, mayalayıp, pişiriyor. Evde ekmek yapmak için ille de özel ekmek makinesi almaya gerek yok. Biraz un, maya ve heves ile evdeki fırınlarda da ekmek yapmak mümkün.


Böyle hevesli insanlar için çeşitli kurslar bile mevcut. Zanussi Mutfak Sanatları Atölyesi de bunlardan biri. Bir çok programının yanında ev ekmekçiliği kursu da veriyor. İlle de gazete, dergi ya da televizyondan öğrendiğiniz tarifleri denemek istemiyor, gidip bu işi mutfağında öğrenmek istiyorsanız, Zanussi Mutfak, 3’er ve 6’şar saatlik ev ekmekçiliği kursları ile imdadınıza yetişiyor.
Eğitimin sonunda katılımcılara T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylanmış katılım sertifikası veriliyor.


İşte size çeşit çeşit ekmeklerin yapılıp, pişirildiği okuldan bir kaç tarif...

KÖY EKMEĞİ

Köy ekmeği ekşi maya ile yapılıyor. Bunun için daha önce yaptığınız ekmeğin hamurundan biraz ayırmanız gerekiyor. Ancak, ilk defa ekmek yapacaksanız ve elinizde ekşi mayanız yoksa, ilk önce ekşi maya yapmanız gerekiyor.

Eksi Maya
50 gr un ile 50 ml suyu karıştırıp bekletin. 12 saat sonra, tekrar 50 gr un ile 50 ml suyu karıştırıp bu karışıma ilave edin. 12 saat sonra, 100 gr un ile 100 ml suyu karıştırıp, beklettiğiniz karışıma ekleyin. Bir sonraki 12 saat sonra ise 200 gr un ve 200 ml suyu karıştırarak ilave edin. Böyle devam ederek 4 gün boyunca, 12’şer saat ara ile elinizdeki karışım kadar un ve suyu beklettiğiniz karışıma ekleyerek ekşi maya yapabilirsiniz.

Köy ekmeği için, 1/2 kg un ve biraz tuz karışımını ortası havuz olacak şekilde, hamuru yoğuracağımız yere dökün.

Havuzun ortasında, elinizdeki malzemenin yüzde 30’u kadar ekşi yamayı yavaş yavaş ılık su ile karıştırarak eritin. Mayayı erittikten sonra dinlenmesi için 1-2 dakika bekleyin. Daha sonra yavaş yavaş çevresindeki unu bu karışıma yedirin.

Ekmek hamurunu hızlı mikser ile çırpmak içindeki mayayı öldürdüğünden, eliniz ile yoğurun. Yoğurdukça un suyu emecek ve çok da cıvık olmayan bir hamur elde edeceksiniz. ( Bu hamurun 3’te 1’ini bir sonraki ekmeğiniz için, ekşi maya olarak ayırabilirsiniz. Kapalı bir kaba koyduğunuz hamuru, buzdolabında saklayabilirsiniz.) Yağlanıp, unladığınız fırın tepsisine hamuru koyup, üstünü strech folyo ya da bir tülbent ile kapatıp, hamurun dinlendirin. Dinlenen ve kabaran hamuru, daha önceden ısıttığınız fırında üstü kızarana kadar pişirin. İsterseniz ekmeğin üzerine de biraz un serpebilirsiniz. Max derecede önceden ısıtılmış fırında kabarana kadar pişirin, ekmeğiniz kabardığında ısıyı 180 dereceye getirip, yanmadan üstünün kızarmasını sağlayın.BAGUETTES

Baguet için, 300 gr unu, 5 gr tuz ve 1 gr S500 (ekmekler için kullanılan bir katkı maddesi) ile karıştırıp, yine ortası havuz olacak şekilde yoğuracağınız yere dökün. Havuzun ortasına koyduğunuz 10 gr mayayı, elinizdeki 180 gr suyun birazı ile eritip, daha sonra 5 dakika kadar dinlendirin. Sonra kalan suyu da azar azar ekleyerek, mayayı yavaş yavaş çevresindeki un ile karıştırın. Hamurun biraz cıvık olması iyi, çünkü sert hamurun ekmeği de sert olur. O yüzden belirtilenden fazla su ve un kullanmayın. Hamura isterseniz uzun, isterseniz simit gibi yuvarlak şekil verebilirsiniz. Yağlanıp, unlanmış fırın tepsisine koyduğunuz hamuru, üstünü kapatarak bekletip kabarmasını sağladıktan sonra pişirebilirsiniz.

Ekmeğinizin üzerinin parlak olmasını istiyorsanız ve fırınınızın buhar püskürtme özelliği yoksa, ekmeği fırına atar atmaz peşinden fırının dibine yarım bardak kadar su döküp, hemen fırının kapağını kapatın.

Eğer fırından çıkan ekmeğiniz sert ise fırından çıkar çıkmaz strech folyo ile üstünü kapatıp, yumuşamasını sağlayabilirsiniz

FOCACCİO BREAD

305 ml su
500 gr un
45 gr maya
10 gr tuz
20 gr zeytinyağı
35 gr kuru domates (doğranmış)
90 gr zeytin (dilimlenmiş)
10 gr kekik (taze)
20 gr zeytinyağı (üzerine dökmek için)
50 gr biberiye ( üzerine serpmek için)
50 gr kaya tuzu (arzuya göre)

Ortası havuz şeklinde açılan tuz ve un karışımın içinde biraz su ile maya ıslatılıp, yumuşatılıp, biraz bekletilir. Sonra yavaş yavaş eklenen su ile un mayaya yedirilir. Son olarak hamura domates, zeytin, kekik ilave edilir. Şekil verilip, yağlanmış fırın kabına konur. 30 dakika kadar dinlendirilip, kabarması sağlandıktan sonra üzerine biberiye serpiştirilip, önceden ısıtılmış 200 derece fırında 25-30 dakika kadar pişirilir. Fırından çıkan foccacionun üzerine zeytinyağı dökülür. Arzuya göre biberiye ve ufalanmış kaya tuzu da serpilebilir.


HİNT EKMEĞİ

Hint ekmeği krepe benziyor. Farkı içinde susam olması.
ZANUSSİ MUTFAK SANATLARI ATÖLYESİ
Tepecik Yolu, Alkent Alışveriş Merkezi,
F4 Blok, No: 9-10, Etiler, İstanbul
Telefon: (212) 352 20 02
Web : www.zmsa.com
E-mail : info@zmsa.com

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları