Bursa Ulu Cami’de hüsn-i hat sanatı
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Edebiyat
Bursa Ulu Cami’de hüsn-i hat sanatı
 
Zafer İhtiyar’ın, Kaynak Kitaplığı Yayınları’ndan çıkan ‘Bir Hüsn-i Hat Sergisi Bursa Ulu Cami’ adlı eseri, Ulu Cami’de günümüzde mevcut olan hüsn-i hat eserlerini, fotoğraflarla tespit edip, okunuşu ve anlamı ile birlikte tanıtıyor.


NTV-MSNBC
Güncelleme: 15:20 TSİ 20 Mart 2006 Pazartesi

İSTANBUL - İki bölümden oluşan kitabın ilk kısmında, tarihçesi, mimari özellikleri, çevresi hakkında bilgi yer almakta ayrıca hat sanatı ve yazı çeşitleri hakkında kısa ve özlü bilgiler veriliyor. İkinci bölümde ise şadırvanın yanından başlanarak Ulu Cami’de bulunan bütün yazı ve levhalar tanıtılıyor. Kitapta, fotoğraflar renkli kuşe kağıda basılmış.


Adeta Ulu Cami’de gezi yapılıyormuşçasına içeriden belli bir güzergahta tanıtıma devam edilmiş, zaman zaman da manalarla ilgili kısa ve çarpıcı yorumlar yapılarak muhtevaya zenginlik kazandırılmış.

Levha ve yazıların hattatlarının isimleri ve levhaların yazılış tarihleri de hicri ve miladi karşılıkları ile eserde belirtilmiş. Bu yönüyle eser bir bakıma Ulu Cami yazı ve levhalarının sağlam bir envanteri olmuş.


Ulu Cami’de miladi 1778 yılında yazılmış oldukça büyük (650 x 650 cm) tuğra yazısında bir hadis-i şerif vardır ki manası şöyle:

“Benim şefaatim ümmetimden büyük günah sahiplerinedir”

Kâbe’nin Osmanlı dönemindeki halini gösteren bir resme değişik yerlerden bakıldığında her seferinde kapısının bize dönük olduğu görülmekte.

Kâbe resminin en altında bir Allah lafz-ı celali ve onun altında da halkın bir çok menkıbeye dayandırarak mistik bir mana verdiği, meşhur bir vav harfi var.

Minberin sağ yanında yer alan Yavuz Sultan Selim zamanına ait (1517) Kâbe’nin kapısının örtüsü Ulu Cami’ye ayrı bir önem verildiğinin göstergesi. Zira tasavvuf ve ilim ehli olan İsmail Hakkı Bursevi Hazretleri Ulu Cami’yi; Kâbe, Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa ve Mescid-i Emeviye’den sonra beşinci makam olarak gösteriyor.

Sert ceviz ağacından, hiç çivi kullanılmadan yapılmış, siyaha boyalı, kündekâri sanatının en muhteşem örneklerinden biri olan minberde güneş sistemi sembolize edilmiş.

Çok güzel işlemeli, çiçekleri altın varaklarla yapılmış büyük mihrapta namaz kıldıran ilk imamlardan biri Mevlid-i Şerifin yazarı Süleyman Çelebi’dir. Yanında hattatın kaleminin de asılı olduğu Mevlana hazretlerini hatırlatan müsenna bir çift Allah Hu yazısı var.

Ulu Cami’de padişahlar için sonradan yapılmış olan Hünkar mahfilinin yanında en güzel levhalardan biri olmak üzere altın varaklı, padişah II. Mahmud’un (Hük. Dev: 1808-1839) manası son derece önemli bir levhası mevcut.

Caminin içinde yer alan bütün yazılar, rast gele seçilmemiş, hayatımızın her anını düzenleyici, kuşatıcı, eğitici bilgi ve mesajlarla dolu. Bu boyutuyla, ulu mabede ibadet için gelenler iç huzuru bulmanın yanında hayatlarına mana kazandıracak ayet ve sözleri okuyarak bilgi ve görgü kazanmış oluyorlar.

Ulu Cami’nin kuzey cephesinde müezzinler odasının üstünde yer alan Zafer İhtiyar’ın kitabının kapağına da konan iki minareli cami şeklindeki yazıda “Maşallah” yazmakta.

Kitapta Ulu Cami’nin tanıtımı Mehmed Muhyiddin Üftade hazretlerinin Ulu cami için yazdığı bir beyit ile noktalanıyor.

“Ey büyük cami veya ey büyüklerin toplandığı yer. Seni gece ve gündüz ziyaret edenlere müjdeler olsun.”

BURSA’NIN EN ÖNEMLİ TARİHİ ESERLERİNDEN ULU CAMİ
Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti Bursa’nın en önemli tarihi eserlerinden biri Ulu Cami’dir. Asıl adı Cami-i Kebir olan bu ulu mabedi dördüncü Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid (Hükümdarlık devresi: 1389-1402) yaptırmıştır. Ulu mabedin duvarları ve direklerindeki hat sanatının mükemmel örnekleri olan muhteşem tablo ve duvar yazıları, burayı adeta “Bir hüsn-i hat sergisi” haline getirmiştir.

Şu an Ulu Cami’de yirmi bir kadar hattatın kaleminden 45’i levha 87’si duvar yazısı olmak üzere 132 yazı bulunmakta. Bu yazılarda ise 3 adet sure, 3 ayrı tarzda Ayete’l-Kürsi, 47 âyet, 14 hadis, 25’ten fazla tesbih sözü, Esma’ül-Hüsna yazıları, Allah (cc), Muhammed (sav) ve İslam büyüklerinin isimleri, 2 adet şiir, 3 tane de beyit bulunmakta.


Bir Hüsn-i Hat Sergisi
BURSA ULU CAMİ

Yayın No: 136
160 kuşe kağıt

Kaynak Kitaplığı Yayınları
Bilgi Tel: 0 216 522 09 99


 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları