Evliyalar diyarı Harput
Yaşam
2008 böyle geçti
Chivas&CNBC-e Business ile Sıkı Dostlar
İnsanlar
İlişkiler
Alışveriş
Hayvanlar Alemi
Lezzet
Gezi
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Yaşam » Gezi
Evliyalar diyarı Harput
Elazığ’ın eski yerleşim yeri olan Harput’taki çok sayıdaki türbe, bölgede inanç turizmine önemli katkı sağlıyor.

AA
Güncelleme: 15:30 TSİ 17 Mart 2006 Cuma

ELAZIĞ - Yılda yaklaşık 16 bin kişi tarafından ziyaret edilen türbelerin hepsinin farklı hikayesi bulunuyor.


Harput’ta en çok bilinen Arap Baba, Fethi Ahmet Baba, Ahi Musa, Zahiri Baba, Ankuzu Baba, Tesbihli Baba, Murat Baba, Nadir Baba ve Mansur Baba türbeleri yılda 16 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Çeşitli kaynaklardan derlenen bilgilere göre, Türklerden önce Arapİslam ordularının akınlarına uğrayan Harput, 1018 yıllarından itibaren Türk akınlarına uğradı. İlk kez Çubuk Bey tarafından fethedilen, ancak çeşitli entrikalar sonucu tekrar elden çıkan Harput, 1100’lü yılların başında Balak Gazi’nin fethiyle daimi Türk egemenliği altına girdi. Doğu Anadolu’da din ve kültür bakımından önemli bir merkez olan Harput’ta, Osmanlı döneminde çeşitli okullar açıldı. Osmanlı dönemininson zamanlarında yaşanan kaos ortamı bölgede bir çok mutasavvıf ve dinaliminin ortaya çıkmasını sağlarken, bu insanlarla birlikte geçmiştekiakınlar sırasında şehit olup, bölgeye defnedilen kişiler bölge halkı tarafından evliya olarak nitelendirildi. Bölge, halk arasında ‘Evliyalar diyarı’ olarak anılmaya başlandı. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yöneticiler ve yerli halk, bu kişilerin mezarlarına türbe yaptı.

Arap Baba, Fethi Ahmet Baba, Ahi Musa, Zahiri Baba, Ankuzu Baba, Tesbihli Baba, Murat Baba, Nadir Baba ve Mansur Baba türbeleri en fazla bilinen türbeler arasında yer alıyor. Yılda yaklaşık 16 bin kişi tarafından ziyaret edilen türbelerin hepsinin farklı hikayesi bulunuyor. Türbelerin bazılarının hikayeleri şöyle:

ARAP BABA TÜRBESİ
Harput ve çevresinde görülmemiş bir kuraklık olur. Halk yağmur duasına çıkar ama bir türlü beklenen yağmur yağmaz. Bu sırada, Harput’ta oturan Selvi isminde yaşlı bir kadın rüyasında, kendisinden bir ölü başını keserek akarsuya atmasının istendiğini gördüğünü şehrinileri gelenlerine söyler. Şehrin ileri gelenleri de o sıralarda yeni ölmüş ve kimsesiz olan Arap Baba’nın başını keserek dereye atarlar. Bununla birlikte başlayan ve günlerce süren yağmur bu kez halkı telaşasürekler. İnsanlar korku içindeyken yaşlı kadın Arap Baba’yı tekrar rüyasında görür. Arap Baba kesilen başının yerine konmasını ister. Kesilen baş bulunur, cesedin yanına konulur, günlerce yağan şiddetli yağmur da durur. O günden sonra yöre halkı Arap Baba’ya büyük bir saygı duyar, onunAllah’ın sevgili kullarından olduğuna inanır. Türbesini ve mescidini yaparak halkın ziyaretine açar.

NADİR BABA TÜRBESİ
Arap Baba türbesinin yakınında bulunan Nadir Baba türbesini ise Türkler kadar Ermenilerin de ziyaret ettiği biliniyor. Halk arasında geçmiş dönemlerde Ermenilerin, hasta çocuklarını bu türbeye getirerek, bir süre burada yalnız bıraktıkları, sonra çocuklarını gelip aldıkları ve çocuklarının iyileştiğine inandıkları anlatılır.

FATİH AHMET BABA TÜRBESİ
Harput’ta bulunan ve en fazla ziyaret edilen bir diğer türbe FatihAhmet Baba Türbesi’dir. Sivas yakınlarında oturan bir kişi, rüyasında sürekli gördüğü kişinin cenazesinin Harput’ta bulunan dere yatağında olması nedeniyle gelen suyun kendisini rahatsız ettiğini söyler. Bunun üzerine Harput’agelen Sivaslı kişi, durumu ilgililere anlatır. Yapılan kazıda Fatih Ahmet Baba’nın çürümemiş olduğu öne sürülen cenazesi bulunarak, dere yatağından alınarak daha üst kısma gömülür. Daha sonra da mezarın üzerine türbe yapılarak ziyarete açılır.

TESBİHLİ BABA TÜRBESİ
Bölgedeki diğer türbelerden Tesbihli Baba Türbesi, yine rüya görenbirinin gördüğü yeri kazması sonucu cesedinin çürümediği iddia edilen biri bulunur. Buraya türbe yapılır. Türbenin yanında geçmişte bulunan mescitteki binlik tespihin içinden geçen kişilerin hastalıklarının iyileştiğine inanılır. Ahi Musa, Zahiri, Ankuzu, Murat ve Mansur Baba türbeleri de din alimleri ve şehitlere ait olmaları nedeniyle halk tarafından ziyaret ediliyor.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları