Kemik iliği bankası gönüllüler arıyor
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık
Kemik iliği bankası gönüllüler arıyor
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası Transplantasyon Koordinatörü Doç. Dr. Sarper Diler, “550 bin nüfuslu Güney Kıbrıs’ta 114 bin gönüllü bulunurken, 75 milyonluk Türkiye’de ise 30 bin gönüllünün bulunması düşündürücü” dedi.

AA
Güncelleme: 13:09 TSİ 10 Aralık 2005 Cumartesi

İZMİT - Kalp rahatsızlığı ve bulaşıcı kan hastalığı olmayan, daha önce kanser tedavisi görmemiş 18-55 yaş arası herkesin verici olabildiğini ifade eden Doç. Dr. Sarper Diler, “verici sayısı yeterli olmadığından 6’sı bu yıl olmak üzere 7 yılda 13 nakil gerçekleştirildi, halen 7 kişi sırada bekliyor” dedi.


Doç. Dr. Diler, Türkiye’de ilk kez 1998 yılında İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan Kemik İliği Bankası’na 4.5 yılda başvuran bin 408 kişiden 608’inin öldüğünü halen yurtiçi ve yurtdışından 800’e yakın kayıtlı hastaları bulunduğunu söyledi.

İstanbul Üniversitesi Kemik İliği Bankası’nın Dünya Kemik İliği Federasyonu’na üye olduğunu ifade eden Diler, ancak genetik yakınlık olmadığı için federasyonun oluşturduğu havuzda bulunan yaklaşık 10 milyon civarındaki vericiden yararlanma şansının düşük olduğunu belirtti. Diler, şunları kaydetti:
“Genetik yakınlık nedeniyle aynı coğrafyada yaşayan insanlar arasında doku uyumu yakalamak daha kolay. Bu nedenle her ülke kendi havuzundaki verici sayısını arttırmaya çalışıyor. ABD’de 4.5 milyon verici bulunuyor. Buna rağmen Amerika büyük yatırımlar yaparak verici sayısını artırmaya çalışıyor. Türkiye’de son iki yılda 6 bin verici artışı oldu. Ancak bu yeterli değil. 550 bin nüfuslu Güney Kıbrıs’ta 114 bin gönüllü bulunurken, 75 milyonluk Türkiye’de ise 30 bin gönüllünün bulunması düşündürücü. Verici sayısı yeterli olmadığından 6’sı bu yıl olmak üzere 7 yılda13 nakil gerçekleştirildi. Halen 7 kişi sırada bekliyor.”

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN RAPORU
Doç. Dr. Diler, Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı son raporda önümüzdeki on yılda kanser vakalarının yüzde 325 artacağının öngörüldüğünü bildirdi. Bu artışın en fazla lösemi ve kemik iliği kanserinde görüleceğini ifade eden Diler, bu nedenle verici sayısının artırılması gerektiğini kaydetti.

Diler, “Kanser vakalarında gözlenen artış ve hastalıkların seyrindeki anilik dikkate alındığında herkesin risk altında olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle bugün kemik iliği bağışının ne kadar önemli olduğunu görmeyen kimselerin ileride ilik nakline ihtiyaç duymaihtimalleri çok yüksek. Onun için herkes gönüllü verici olmalı” diye konuştu.

NASIL VERİCİ OLUNUR?
Kalp rahatsızlığı ve bulaşıcı kan hastalığı olmayan, daha önce kanser tedavisi görmemiş 18-55 yaş arası herkesin verici olabildiğini ifade eden Diler, şu bilgileri verdi:
“Kemik iliği bağışında bulunmak için 5 ml’lik bir tüp kan örneği vermek ve ‘Kemik İliği Bağış Formu’ doldurmak yeterli. Doku uyumu olursa iliğin bir hastaya uyması durumunda tekrar kan verilir. Testler sonucunda ilik uyarsa, kısa bir ilaç tedavisi sonrasıkan bağışı yapar gibi kemik iliği hücreleri bir makineyle toplanır. İlik bağışı gönüllülük esasına dayandığı için verici istemediği takdirde bağış yapmaya zorlanamaz ve bir kez kemik iliği verdikten sonra bankada kayıtlı kalmak ya da kalmamak isteğe bağlıdır.”

Diler, gönüllü vericinin kemik iliği bankasına kaydı için 70 Euro kadar analiz test ücreti gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:
“Geçtiğimiz 2 yıl içinde bu ücretler Dünya Kemik İliği Bankası’ndan gönderilen malzemeler aracılığıyla karşılandı. Bu uluslararası destek 2006 yılından itibaren sona ereceği için sponsorlara ihtiyacımız var.”

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları