Prostat hastalıkları
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık » Erkek Sağlığı
Prostat hastalıkları
Prostat idrar kesesinin altında yerleşik olan ve idrar yapma sırasında idrar torbasından aşağı idrarı taşıyan kanal olan üretranın bir kısmını çevreleyen, ejakülasyon için gerekli olan sıvının bir kısmını sağlayan bir cinsiyet bezidir.


NTV-MSNBC
Güncelleme: 15:42 TSİ 24 Kasım 2005 Perşembe

İSTANBUL - Prostat kestane büyüklüğünde bir bezdir. Yaklaşık olarak 20 yaşında kadar büyümeye devam ederek erişkin boyutuna ulaşır.40 yaşlarına kadar bu boyutta kalarak, bu yaşlardan itibaren tekrar büyümeye başlar.

 DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Prostatın kanserleşme olmadan büyümesi:
Prostat içindeki dokunun tekrar büyümeye başlamasıdır. 40 yaşını aşmış erkeklerde vücuttaki hormonal değişikliklere bağlı olarak prostatta ortaya çıkan hücresel farklılaşmalar prostat içerisinde adenom adı verilen bir dokunun gelişmesine yol açar. Prostat büyümesi ya da tıbbi terimi ile Benign Prostat Hiperplazisi (BPH), yani prostat’ın kanser olmayan büyümesi olarak isimlendirilen bu durum aslında hemen tüm erkeklerde meydana gelirse de erkeklerin ancak 1/3’ünde tedavi gerektirecek ölçüde tıkanıklığa yol açar. 60 yaşın üstündeki erkeklerin % 50’si , 70-80 yaşlarındaki erkeklerin % 80’i, BPH problemini yaşar. Tipik olarak prostatın orta kısmında oluşarak idrar kanalına baskı yapmaya başlayarak idrar yapmada sorunlara yol açmaktadır.

Prostat büyümesi yaşam kalitesini ciddi olarak bozabilen bir hastalıktır. Hastaların sosyal yaşamları etkilenmekte, seyahate gitme özgürlükleri kısıtlanmaktadır.
Gece uykuları düzensizleştiği için, ertesi gün performans düşüklüğü yaşanmaktadır. Şikayetlerin başlıcaları:
* Sık idrara çıkmak
* Zor idrar yapmak
* İdrara başlarken bir süre beklemek
* Geceleri idrar hissi ile uyanmak
* Mesanenin tam boşalmadığını hissetmek
* İdrar’ı kesik kesik boşaltmak
* Tuvaletten çıktıktan çok kısa bir süre sonra tekrar idrar hissi duymak
* Ani idrar sıkışmaları hissetmek, bazen idrarı tutamamak

Her hastanın bu belirtilerden etkilenme ve rahatsızlık duyma derecesi farklı olduğundan, tedavi gerekip gerekmediği ve gerekiyor ise ne tür bir tedavinin uygun olacağı, yapılacak testlerden sonra, hasta ve doktorun birlikte karara varmalarını gerektirir.

Bu testler sırasıyla:
* Fizik muayene,
* İşeme hızı ölçümleri, gerekirse ek olarak mesane fonksiyonlarının ürodinami ile araştırılması, İşeme sonrası mesanede kalan idrar miktarının ölçümü,
* Ultrasonografi ile böbreklerin, mesanenin değerlendirilmesi, prostat büyüklüğünün ölçümü,
* Kandaki PSA (Prostate Spesific Antigen) düzeyi, mutlaka her hasta veya hasta adayında bakılması gereken önemli bir parametredir. PSA, prostattaki büyümenin selim veya habis olduğunu ayırmada çok önemli bir ölçek olarak kabul edilmektedir.

TEDAVİSİ:
Prostat büyümesi’nde tedavi gerektiren durum prostat’ın büyümüş olması değil, büyümüş olan prostat’ın idrar kanalını tıkaması ve bunun da ciddi şikayetlere yol açmasıdır. Prostat büyümesi tedavisindeki mantık, büyümüş olan adenom dokusunu ortadan kaldırıp idrar kanalındaki tıkanıklığı gidermektir. Bu hastalığın tedavisinde, günümüze kadar çeşitli tedavi yöntemleri denenmiştir. İlaç tedavisi, ısı veya termal terapiler, ameliyat( prostatın çıkarılması) ve TUR ve lazer tedavileri gibi. Bu tedavi yöntemlerinin bazıları az riskli ancak etkileri zayıf, bazıları ise etkili ama komplikasyonları yüksek orandadır.
Bu amaçla uygulanan 3 ana yöntem vardır:
1.İlaç Tedavileri
2.Cerrahi Tedavi (prostat ameliyatları)
3.Cerrahi dışı diğer girişimsel yöntemler

Tedavi Yöntemini Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar:
Tedavi yöntemini seçerken özellikle tıkanmanın derecesi çok önemlidir. Eğer gerçekten hastanın yaşamını etkileyecek boyuta gelmişse ve mesanede kalan idrarın boyutu 200 santimetre küplerden 500’lere gibi daha yüksek rakamlara ulaşmışsa, ilaçla tedavi seçeneği tercih edilmez. Başlangıç halinde ise, semptomların henüz çok yoğunlaşmadığı dönemde, hastanın genel sağlığı da değerlendirilerek ilaç tedavisi uygulanır. Bunlar prostat adelesini gevşeten, mesaneyi rahatlatan ilaçlardır. Belirli bir süre bunların kullanılmasında hiç sakınca yoktur. Hastanın sağlığına göre ve ameliyat endikasyonu henüz olmayan devrelerde, mesanenin tamamen boşaldığı ama boşalmanın kısmen güçlükle olduğu durumlarda belirli bir süre kullanılabilir. Ve hekim tarafından takip edilir. Gerekli görüldüğünde de seçilen bir metotla ameliyat olur.

Prostat Büyümesi (BPH) Tedavisinde Yeşil Işık : GREENLIGHT
ABD’de 1 yılı aşkın bir zamandır Mayo Klinik, Cleveland Clinic, University of Pennsilvania gibi önemli merkezlerde uygulanan ve diğer tedavi yöntemlerini silip atan, risksiz ve kesin etkili bir tedavi yöntemi olan Greenlight artık Türkiye’de de uygulanmaktadır. Bu işlemde, hasta günü birlik bir müdahale şeklinde tedavi olur. Patentli Greenlight sistemi prostat dokusunu buharlaştırarak yok eder. Bu şekilde idrar akımını etkileyen baskı ortadan kalkar. Sonuç ve rahatlama anında sağlanır. Diğer lazer sistemlerinin bir çok komplikasyonu bu sistemde yaşanmaz. Hastalar işlemden bir kaç saat sonra hiç hastanede yatmadan eve dönebilmekte ve bir iki gün gibi kısa bir sürede normal günlük hayatlarına devam edebilmektedir. Hastaların büyük çoğunluğunda sonda konulmasına gerek duyulmamaktadır. Kanı sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda da ilacın kesilmesine gerek duyulmadan işlem yapılmaktadır. İdrar akışındaki problemler ve diğer semptomlar 24 saat içerisinde büyük ölçüde çözüme kavuşmaktadır.

UNUTMAYIN:
Prostat çok etkili şekilde kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Bu nedenle kendisinde bazı değişikliklerden kuşkulanan bir erkeğin yapabileceği en büyük hata korkarak doktora gitmekten kaçınmak ve hastalığın zor tedavi edilir hale gelmesine neden olmaktır. 40 yaş sonrası yıllık kontrollerinizi kesinlikle ihmal etmeyin. Unutmayın, Prostat Hastalıklarında Erken Teşhis tedavinize açılan kapı olacaktır.


Advertorial

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları