Kahveden önce türküsü ünlü oldu
Yaşam
2008 böyle geçti
Chivas&CNBC-e Business ile Sıkı Dostlar
İnsanlar
İlişkiler
Alışveriş
Hayvanlar Alemi
Lezzet
Gezi
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Yaşam
Kahveden önce türküsü ünlü oldu
Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Çaybükü (Gevenez) Köyü’nde 59 yıl önce yaşanan bir olayı anlatan “Ormancı” türküsünün yaşandığı Belen Kahvesi’ni 4 ayda yaklaşık 30 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

AA
Güncelleme: 03:55 ET 22 Ekim 2005 Cumartesi

MUĞLA - Muğla Valisi Hüseyin Aksoy, Muğla Valiliği tarafından 4 ay önce restore ettirilerek turizme kazandırılan Belen Kahvesi’nde köylülerle sohbet etti.


Belen Kahvesi’nin varlığının ve hikayesinin bir tesadüf sonucu ortaya çıktığını hatırlatan Vali Hüseyin Aksoy, Türkiye’de insanların büyük çoğunluğu tarafından bilinen “Ormancı Türküsü” nün yaşadığı bu kahveyi 4 ay önce restore ederek turizme kazandırdıklarını söyledi.

Aksoy, turizme kazandırılmasından sonra kahveyi yerli ve yabancı yaklaşık 30 bin turistin ziyaret ettiğini ifade ederek şunları söyledi:
“Ormancı türküsü, gerçek bir olay. Olay 59 yıl önce bu kahvede yaşanmış. Yerini tespit ettiğimizde kahve kullanılmayacak haldeydi. Kahvenin eski halini köyde yaşayanların yardımları ile belirledik. Bu süreç sonrasında bir proje hazırladık. Kahveyi bu aşamadan sonra aslına uygun şekilde restore ettirdik. Kahvenin restorasyonu sonrasında köye bir hareketlilik geldi. Köyde yaşayan insanlar kendi ürettiklerini kahveyi ziyarete gelen turistlere pazarlama imkanı buldular. Önümüzde günlerde Ormancı türküsünde geçen mekanların tamamını restore etmeyi planlıyoruz. Türküde adı geçen köprüyü de restore ettirerek turizme kazandırdık”

ORMANCI TÜRKÜSÜ ÇALINIYOR
Restore edilen “Belen Kahvesi”ni ziyaret eden turistlerin türküde geçen atmosferi “iyi hissedebilmesi için” kahvede sürekli olarak “Ormancı” türküsü ve Muğla türkülerinin çalındığını da vurgulayan Aksoy, “Bu kahveyi ziyaret eden her insan türküde anlatılan atmosferi yaşama fırsatı buluyor” dedi.

Muğla Valiliği tarafından restore edilen Belen Kahvesi’ni ziyaret eden turistler kahvede köylüler tarafından hazırlanan yayık ayranı ve gözlemeleri tadıyor, köy havasını teneffüs etme fırsatını da buluyor.

Belen Kahvesi’ni ziyaret eden turistlere “Belen Kahvesi Heybesi”adı verilen dokuma heybelerde satışa sunuluyor.

ORMANCI TÜRKÜSÜ’NÜN HİKAYESİ
Türküye konu olan olayın nasıl geçtiği ve türkünün ortaya çıkışı ise restore edilen kahvenin duvarına asılan panolarda yer alıyor. Panolarda yer alan hikaye şöyle:
“1946 yılında Mustafa Şahbudak ve Muhtar Tevfik Cezayirli, dama tahtasının başına otururlar. Oyunun yarısında ‘Sarı Memet’ lakaplı Orman Memuru Mehmet İn çıkagelir. Mehmet, sarhoştur. Bir gün önce, komşu olan Çiftlik Köyü’nde yangın çıkmıştır. 1946 seçimlerinin evrakıYatağan’a gönderilecektir. Seçim evrakını Yatağan’a, köy bekçisinin götürmesi zorunludur. Ormancı ise yangın evrakının bir an önce ilçeye götürülmesi için bekçiyi muhtardan ister. Muhtar Cezayirli, ‘Olmaz, daha acil olan seçim sonuçlarının ulaştırılması gerekiyor. Bekçiyi gönderemem’ diye cevap verir. Bunun üzerine ormancı ile muhtar arasında tartışma başlar. Muhtar Tevfik Cezayirli, ‘Ayıp ediyorsun Mehmet, bize müsaade et’ der. Ormancı kahveye geri döner, dama masasına bir yumruk atar. Mustafa Şahbudak, bu davranışa tahammül edemez ve ormancıyı tokatlar. Olayın büyüyeceğini anlayan köylüler, ormancıyı sakinleşmesi için kahvenin arka tarafına götürürler. Ormancı bağırarak küfürler savurmaktadır. Küfürler Mustafa Şahbudak’ın tahammül sınırını daha da zorlar. Şahbudak, yerinden kalkar, ormancının üzerine yürür. Ormancı Mehmet, kamasını çıkarıp Mustafa Şahbudak’ı kolundan yaralar. O zaman, Mustafa Şahbudak ormancıyı korkutmak için, belindeki tabancayı çıkarır, yere doğru ateş eder. Muhtar, ormancının ikinci kezkama vurmaması için elini tutar. Fakat, Mustafa tetiği çoktan çekmiştir. Ormancı Mehmet İn, bunun üzerine kaçmaya başlar. Mustafa Şahbudak kaçmasın diye, bir el daha ateş eder. Bu ateş de öldürmek için değil kaçmasına engel olmak içindir. İkinci atışta Mehmet İn yere düşer. Arka cebinde tabaka olduğu için, ona bir şey olmaz. Ama, Mustafa Şahbudak, kaza kurşunu ile dostuTevfik’i vurmuştur. O günlerin imkansızlıkları içerisinde Tevfik’i, tahta bir sal üzerinde köyden 23 kilometre uzaklıktaki Muğla Devlet Hastanesi’ne götürürler. Tevfik, çok kan kaybetmektedir. Mustafa, Doktor Veli Bey’e, ‘Babamın selamı var, bu adamı iyileştir’ diye yalvarır. Doktor Veli Bey, ‘O ölecek, önce senin kolunu saralım’ diye yanıt verir. O sırada Tevfik eliyle işaret edip Mustafa’yı yanına çağırarak, ‘Ben ölüyorum, hakkını helal et’ dedikten sonra can verir. Olay daha sonra yörenin tanınmış sanatçılarından Pisili Tahir Ustatarafından kaleme alınır ve bestelenir. Müzeyyan Senar, Kubat, İbrahimTatlıses gibi ünlü sanatçılar tarafından okunan türkü bu süreçten sonra Türkiye’nin en ünlü türküleri arasında yerini alır.”

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları