Saddam Hüseyin meydan okudu
Dünya
Ortadoğu
Irak
AB
ABD
Kıbrıs
ABD'nin Seçimi
Genel
Balkanlar
Dünya basını
G.Asya-Pasifik
O.Asya-Kafkaslar
Güney Amerika
Afrika
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Dünya » Irak
Mahkeme salonundan ilk görüntüler.
Saddam Hüseyin meydan okudu
İlk kez dün yargıç karşısına çıkan Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin, hakkındaki suçlamaları reddetti. Bir sonraki duruşma 28 Kasım’da yapılacak.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 11:12 21 Ekim 2005 Cuma

BAĞDAT - Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin, duruşma boyunca sorulara yanıt vermedi. Kimlik tespiti yapmak isteyen yargıca sert çıkan Saddam Hüseyin, “Sizi kimin atadığını bilmiyorum” diyerek, mahkemenin meşru olmadığını savundu. Saddam Hüseyin, hakkındaki suçlamaları da reddetti.


Irak’ın eski lideri Saddam Hüseyin, Irak özel mahkemesi tarafından yargılanmaya başladı. Duceyl katliamı ile ilgili dün görülen ilk duruşma, 28 Kasım’a ertelendi.

Davanın açılışında yargıçla Saddam Hüseyin arasında söz düellosu yaşandı. Kürt kökenli Mahkeme Heyeti Başkanı Rizgar Muhammed Emin, kimlik tespiti için sorular sorunca devrik lider, cevap vermeyeceğini söyledi. “Benim kim olduğumu biliyorsunuz” diyen Saddam Hüseyin, yargıca “Siz kimsiniz?” diye sordu.

Mahkemeyi tanımadığını belirten devrik lider, “Irak’ın devlet başkanı olarak anayasal haklarımı kullanıyorum. Adaletsizlik örneği bu oluşumu tanımıyorum. Bu mahkeme meşru değildir” ifadesini kullandı.

Daha sonra yargıç, Saddam Hüseyin ve onunla birlikte yargılanan Baas partisinin 7 yetkilisine, haklarındaki suçlamaları okudu ve suçlu bulunmaları halinde idam edilebileceklerini söyledi. Saddam Hüseyin hakkındaki suçlamaları reddetti ve suçlu olmadığını savundu.
Saddam Hüseyin'le birlikte yargılanan sanıklarSaddam Hüseyin davasının 7 sanığı

ABD ordusu tarafından 2 yıl önce ele geçirilen 68 yaşındaki devrik lider, kendisine yönelik suikast girişimi ardından Bağdat’ın kuzeyindeki Şii kasabası Duceyl’de 143 kişinin idam edilmesi, 399 ailenin alıkonması ve yaklaşık 1500 kişinin hapsedilerek işkence görmesinden sorumlu tutuluyor.
Saddam Hüseyin kimdir?


DOSYA KABARIK
Devrik liderin İran-Irak savaşı sırasındaki olaylardan, 1988’deki Halepçe katliamına, siyasi rakiplerin öldürülmesinden, işkence ve kayıp dosyalarına ve Birleşmiş Milletler kararlarının ihlaline kadar pek çok farklı konuda yargılanması bekleniyor. Suçlamaların başlıcaları şöyle sıralanıyor:

* Saddam Hüseyin’in 1980-1988 İran-Irak savaşında İran askerlerine karşı zehirli hardal gazı kullanımı için emir verdiği; 1987-88 yıllarında kürtlere karşı ‘Anfal’ adıyla anılan operasyon için düğmeye bastığı ve bu operasyon çerçevesinde 100 bin kişinin öldürüldüğü; 1988 yılında da 5 bini aşkın sivilin öldüğü Halepçe katliamanın sorumlusu olduğu iddia ediliyor.

* Saddam Hüseyin’in binlerce İranlı savaş esirinin toplu idamı için verdiği emirler de dava dosyalarından birini oluşturuyor.

* Devrik lider, Kürtlere karşı soykırım uygulamakla da itham ediliyor. Kuzey Irak’ta 3 bin köyün yıkılması, Kürt ve Türkmenlerin zorla göç ettirilmesi, 900 bin kişinin de evinden edilmesi bu suça kanıt olarak gösteriliyor.

* Saddam Hüseyin, 1990’da Kuveyt’in işgali sırasında Lahey ve Cenevre sözleşmelerini ihlal etmekle de suçlanıyor. Irak’ın eski lideri Kuveyt’te organların kesilmesi, elektro şok ve tecavüz gibi insanlık dışı uygulamalardan sorumlu tutuluyor.

* Devrik liderin, 1991 yılında Güney Irak’taki Şiilerin başlattığı isyanı bastırmak için, onbinlerce kişinin katledilmesi emrini vermekten de yargılanacak.

* Saddam Hüseyin yaklaşık 10 bin muhalifin işkence görmesi ve öldürülmesinden de sorumlu tutuluyor.

* Irak’ta yaşayan İran kökenlilerin öldürülmesi ve Kerkük ile Kuzey Irak’ta Arap olmayanların katledilmesi gibi suçlamalar da iddia makamının eski devlet başkanları hakkında hazırladığı dosyalar arasında yer alıyor.

AF ÖRGÜTÜ GÖZLEMCİ
Bu arada Uluslararası Af Örgütü’nden bir heyet de, Saddam Hüseyin’in davasını izledi. Örgüt, davanın adil görülmesi ve insan hakları ihlallerine maruz kalmış kişilerin adalete erişiminin sağlanmasını incelemek için davaya gözlemci olarak katıldıklarını açıkladı.

Açıklamada ayrıca, Saddam Hüseyin ve diğer sanıkların mahkum edilmeleri durumunda, ölüm cezasına çarptırılmamaları gerektiği belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü de, davanın adil olup olmayacağı konusunda kaygı taşıdığını bildirdi. New York merkezli örgüt, Saddam Hüseyin hakkında ölüm cezası istenmesini eleştirdiği gibi, sürece siyasi müdahale olasılığı ile kanıtların şüpheye yer vermeyecek nitelikte olması şartının ihlal edilebileceği endişesi taşıyor.
Baasçılardan saldırı çağrısı

Örgüt, savunma tarafının davaya hazırlık için yeterli zamana sahip olup olmadığı ve mahkeme için gereken bilgilere ulaşıp ulaşamadığı konusunda da şüpheleri olduğunu dile getirdi. Uluslararası standartlara uygun yapılmazsa, Saddam Hüseyin davasının bundan sonraki bütün yargılamalar için kötü örnek olacağı ifade ediliyor.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları