Kuş gribi ve bağışıklık sistemimiz
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık » Kuş Gribi haberleri
Kuş gribi ve bağışıklık sistemimiz
Kuş gribi korkusu Türkiye’yi ve dünyayı son derece rahatsız etmiş durumda. Korkularla birlikte öğünlerimizden kanatlı hayvansal besinlerin çıkarılmasına kadar varan değişik yaklaşımlar gündemde.

Uzman Dr. Ruhi Kadafci
Güncelleme: 05:30 ET 14 Ekim 2005 Cuma

İSTANBUL - Kuş gribine karşı alınması gereken en etkili önlemin konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmak ve vücut direncimizi yüksek tutmak olduğunu unutmayın.

 DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Kuş gribi virüsünün insanlara çeşitli yollardan bulaşabileceği varsayılıyor. Buna yönelik olarak öncelikle bulaşma yolları üzerinde durulduğunu görüyoruz. Bu şekildeki alınabilecek önlemlere ek olarak, bağışıklık sistemimizin güclendirilmesi ve böylece vücut direncimizin artırılması da son derece önemli. Bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesi sadece kuş gribine karşı değil, olası diğer virüslere, bakterilere ve daha birçok zararlı etmenlere karşı vücudumuzu dirençli duruma getirir. Her zaman hazırlıklı olmakta yarar var.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDİR ?
Bağışıklık sistemi veya tıp dilindeki adıyla immün sistem vücudun savunma sistemidir. İnsan vücudunu her türlü zararlı maddeye, moleküle, bakteri, virus, mantar, parazit gibi mikroorganizmalara karşı korur. Bu zararlılar vücudun içinden ya da dışından kaynaklanabilir. Çoğu kez savunma sistemi, koruma işini biz farkına varmadan gerçekleştirir. Ancak bazı durumlarda, savunma sistemimiz bu mücadelesinde yetersiz kalabilir ve bu durumlarda çeşitli belirtiler ya da hastalıklar ortaya çıkabilir.

Örneğin ateş yükselmesi, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler, grip, soğuk algınlığı, bazı ishal tiplerinden alerji, kanser, çeşitli romatizma hastalıkları, bazı doğumsal bozukluklar, bazı kalp hastalıklarına kadar pekçok hastalık savunma sistemimizin yetersiz kaldığı durumlarda ortaya çıkan rahatsızlıklardan sadece birkaçıdır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?
Burun, mide sıvısı, gözyaşı, deri gibi doğal bariyerleri geçebilen zararlı maddeleri, kanımızda dolaşan akyuvar hücrelerinin bir grubu (lökositler) karşılar ve bunları yok ederler. Buna doğal bağışıklık denir.

Bu ilk savunma hattında yok edilemeyen zararlıları, kan dolaşımımızda bulunan bir başka hücre grubu (T lenfositleri) karşılar ve bunları ortadan kaldırırken bu esnada hafızalarına da kayıt yapar. Böylelikle aynı zararlı madde vücuda bir kez daha girdiğinde, hücreler bunu derhal hatırlar ve zararlıyı daha hızlı bir şekilde uzaklaştırır.

Aynı zamanda kanımızda dolaşan bir başka hücre grubu da (B lenfositleri), salgıladıkları antikor denilen maddeler yardımıyla zararlı maddeleri parçalamaya çalışır. Bu bağışıklık sistemine de, kazanılmış bağışıklık denir ve doğumdan sonra zaman içerisinde gelişir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NE ZAMAN ZAYIFLAR?
Bağışıklık sistemi çocuklarda ve yaşlılarda doğal olarak zayıftır. Çocuklarda savunma sistemi hücreleri ve aralarında kullandıkları haberci sistemleri yeterince gelişmemiştir. Yaşlılarda ise, diğer tüm vücut sistemlerinde olduğu gibi savunma sisteminin işleyişinde de yavaşlama ve yaşlanma söz konusudur.

Bunların yanında normal sağlıklı erişkinlerde de savunma sistemi zaman zaman zayıflar. Örneğin sağlıklı bir şekilde beslenmenin uygulanmadığı durumlar, uykusuzluk, yoğun stress ve iş ortamları, ani iklim değişiklikleri, sigara ve alkol kullanımı, aşırı egzersiz, vücut temizliğine dikkat edilmemesi, sık seyahatler savunma sistemini zayıflatabilir. Böyle durumlarda vücudumuz özellikle enfeksiyon hasatlıklarına çok daha duyarlı hale gelir. Özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanma riskimiz artar.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?
Sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi çoğu hastalığa karşı en iyi koruyucudur. Eğer sık hastalanıyorsak bağışıklık sistemimiz zayıflamış ve toparlanamıyor demektir. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlü olması büyük önem taşır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için genel sağlık, temizlik ve beslenme kurallarına dikkat etmenin yanında, çeşitli vitaminler, mineraller, enzimler, probiotikler ve beta-glukan gibi bağışıklık sistemini güçlendiren doğal maddeler kullanılabilir. Özellikle enfeksiyona yakalanma riskinin yoğun olduğu dönemlerde vücut direncini artırma amacıyla beta-glukan gibi doğal bağışıklık güçlendirici beslenme desteği ürünlerin sıkça kullanıldığını görmekteyiz.

BETA GLUKAN NEDİR?
Ekmek mayasından elde edilen ‘beta-glukan’ bağışıklık sistemini güçlendiren polisakkarit lif yapısında tamamen doğal bir maddedir. Beta glukanın bağışıklık sistemini vücutta hiçbir yan etki oluşturmadan güçlendirdiği tespit edilmiştir. Harvard ve Johns Hopkins Üniversiteleri, Mayo Klinik gibi dünyanın önde gelen merkezlerinde yapılan çeşitli araştırmalarla da beta-glukanın bu etkisi doğrulanmıştır. ABD’de son on yıldır beta-glukan desteğinin milyonlarca dozu emniyetle tüketilmiştir. Günde 1-2 kapsül şeklinde düzenli kullanıldığında, etkili bir bağışıklık cevabı oluşturduğu gösterilmiştir.

BETA GLUKAN ETKİSİNİ NASIL GÖSTERMEKTEDİR?
Beta glukan, bağışıklık sisteminin gücünü hücresel düzeyde artırır. Hastalıklarla mücadelede zararlı etkenleri, mikroorganizmaları sindirip yok eden bağışıklık hücrelerinin aktivitesini artırarak etki gösterir. Vücudumuzu serbest radikallerin zararlı etkilerinden arındırır. Bunun sonucunda da sağlıklı bireylerde vücut direncini artırarak hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlar ve kişinin kendini daha sağlıklı hissetmesine neden olur. Ayrıca enfeksiyon geçirenlerde ise kullanılan antibiyotiklerin etkinliğini artırır ve vücudun hastalıkla mücadelesini kolaylaştırır.

Beta glukan korunma kalkanı olarak kullanabileceğımiz önemli bir besin destegidir. Gereksiz antibiyotik kullanımını azalttığı, hastalıkların azalmasına bağlı olarak hayat kalitesini yükselttiği, okul döneminin sağlıklı geçmesini sağladığı için, mikroorganizmalara karşı vücut direncini arttırdığı için ve de en önemlisi güvenilir olduğu için hem çocuklarda hem de erişkinlerde kullanılabilir.

ADVERTORIAL

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları