Sony’den cep kamerası: DCR-PC55
Teknoloji
Küresel Isınma / Ekoloji
Bilişim
Uzay
Bilim
Internet
Dünyadan
Şirketlerden
Kablosuz / GSM
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa
Sony’den cep kamerası: DCR-PC55
 
Japon elektronik devi Sony’nin dünyanın en küçük MiniDV kamerası DCR-PC55 piyasaya sürüldü. Bu minik canavarı siz okuyucularımız için inceledik.


NTV-MSNBC
Güncelleme: 12:13 19 Temmuz 2005 Salı

Yazı, ürün ve örnek fotoğraflar: Özgür Çetin - Yıllardır geleneksel olarak Japonların çok küçük alanlara inanılmaz teknolojileri sığdırarak tüm kalıpları alt üst ettiğine şahit olduk. Bu bazen gözlük şeklinde kamera, bazen saat şeklinde fotoğraf makinesi ya da küpe şeklinde cep telefonu olarak karşımıza çıktı.


Özgür Çetin'e e-posta atmak için tıklayın

Özellikle elektronik eşya pazarında boyutları iyice küçülten Japonların son marifetlerinden biri de MiniDV kameralar oldu. Kibrit kutusu büyüklüğünde kasetlere kayıt yapan bu video kameralar, aynı zamanda bilgisayarlar ile uyumlulukları ile öne çıkıyorlar. Hatta bu ürünlerin kullanılması o kadar kolay ki ortalama bir konfigürasyona sahip bir bilgisayar ile evinizde kendi videolarınızı işlemeniz bile mümkün.
Diğer Ürün İncelemeleri


MİKRO MINIDV
Bu küçülme olayını iyice abartan Japon mühendisler MiniDV kameraları da küçültmenin yollarını aramaya başladılar ve buldular da. Sony tarafından üretilen ve normal bir MiniDV kameranın tüm özelliklerine sahip ancak üçte biri boyutlarda olan DCR-PC55, gelinen son noktayı gösteren bir ürün. Bu kompakt ve şirin cihazı siz NTVMSNBC okurları için inceledik.

KUTU İÇERİĞİ
* Sony DCR-PC55 MiniDV Video Kamera
* 16 Mbyte USB Memory Stick Duo Bellek
* Memory Stick Duo - Memory Stick Dönüştürücü
* Şarj Adaptörü
* USB Kablosu
* Bağlantı Aparatı (Cradle)
* TV Bağlantı Kablosu
* Scart Aparatı
* Kullanım Kılavuzu
* Yazılım CD’si
* Uzaktan Kumanda

GENEL ÖZELLİKLER
Carl Zeiss Carl Vario-Tessar objektif kullanan üründe 10X optik, 120X dijital yakınlaştırma, aktif menülü ve dokunmatik 3 inçlik 123.200 piksellik LCD ekran, 640x480 piksel (VGA) fotoğraf çekebilme gibi özellikler bulunuyor. 800.000 piksel gelişmiş HAD CCD sensör kullanan ürün, Sony’nin Stamina adını verdiği bir pil teknoloji sayesinde 1 saat 50 dakikaya kadar çekim yapabiliyor. iLink (Firewire-IEEE1394), Video Giriş ve Çıkışı, USB girişi (aparat üzerinde), dahili mikrofon, dahili hoparlör gibi bağlantı özelliklerine de sahip olan üründe bilgisayar ile bağlantı ek bir aparat yardımı ile sağlanıyor.
Ürün, dikdörtgen formda tasarlanmış.


GENEL GÖRÜNÜM
Mavi-siyah karışımı simli koyu renk bir gövdeye sahip olan üründe optik vizör bulunmuyor. Bunun yerine yan yüze yerleştirilmiş ve dönerek açılan 3 inçlik LCD ekran kullanılıyor. Sigara paketi büyüklüğünde olan cihaz, arka yüzde bulunan ON/OFF düğmesi ile açılıyor. Yine bu yüzde kayıt düğmesi, yakınlaştırma (zoom) düğmesi, kaset çıkarma düğmesi de bulunuyor. Memory Stick Duo yuvası arka yüzün üst bölümüne yerleştirilmiş. Sol yan yüzde LCD ekran ve bu ekran üzerinde 5 adet fonksiyon düğmesi bulunuyor. Cihaz küçük olduğu için ekran dokunmatik ve menü işlemleri ekrana dokunularak gerçekleştiriliyor.
Hemen hemen bütün fonksiyon düğmeleri arka yüze yerleştirilmiş.

Sağ yan yüzün üst kısmında A/V ve DC/IN girişleri, aparata (cradle)bağlantı yuvası ve Photo (fotoğraf çekme) düğmesi konumlandırılmış. Üst yüzde aksesuar bağlantı yuvası ve hoparlör dahili bulunuyor.
Ayrıca cihazın bilgisayar ile iletişimini sağlamak için ek bir aparat da veriliyor. Bu aparat üzerinde USB, Firewire (Sony iLink adını veriyor), elektrik girişi bulunuyor.

KULLANIM
Sigara paketi büyüklüğünde olan Sony’nin bu MiniDV kamerası, dikdörtgen prizması şeklinde tasarlanmış. Arka yüzde bulunan kumanda düğmeleri ile kullanılan üründe vizör bulunmuyor. Vizör olarak kullanılan LCD ekran ise arka yüzden bakıldığında sol yan yüzde yerleştirilmiş ve döndürülerek açılabiliyor. Bu ekran aynı zamanda 5 adet fonksiyon düğmesini de barındırıyor ve dokunmatik. Menüler arasında ekrana dokunarak dolaşıyorsunuz.
3 inçlik devasa dokunmatik ekran oldukça kullanışlı.

Ürünün kullanımı daha önce Sony kamera kullananların fazla zorluk çekmeyeceği şekilde tasarlanmış. Benzer açma kapama düğmeleri, fonksiyonel ve ergonimik tuş yerleşimi hemen göze batıyor. Ancak yakınlaştırma (zoom) düğmesinin kayıt başlatma düğmesi ile yanyana ve arka yüze yerleştirilmiş olması uzun süreli çekimlerde biraz sorun oluşturuyor. Çünkü sık sık yakınlaştırma tuşunu kullanmak baş parmağı biraz yoruyor. Ayrıca boyutun küçük olması cihazın ergonomik olarak tutulmasını da biraz zorlaştırıyor. Anlaşılan mühendisler ürünü tasarlarken bazı konularda ödün vermek zorunda kalmışlar. Yine de bu kadar küçük bir gövdeye böyle özellikler sığdırınca haliyle bazı şeyler de eksik kalabiliyor.
Sony DCR-PC55 MiniDV kasetinden biraz daha büyük ebatlara sahip.

Genel olarak kullanım kolay ve kullanıcının hemen alışabileceği şekilde tasarlanmış. Bu tip ürünlere alışık olmayanlar bile rahatlıkla kolayca kullanabiliyorlar. Ayrıca 10X optik 120X dijital yakınlaştırma da böyle bir ürün ürün için fazlasıyla iyi. Sony birçok ürününde olduğu gibi DCR-P55’te de Carl Zeiss marka objektif kullanıyor ki bu da görüntü kalitesini doğrudan etkiliyor. Net, keskin ve berrak görüntüler verebilen bu objektif çok başarılı.
Dahili ışığı bulunmayan cihazda aksesuar bağlantı yuvası üstte plastik bir kapağın altına gizlenmiş.

Ürünün bazı ilginç özellikleri de bulunuyor:
Easy: LCD ekranın hemen altında bulunan 5 tuştan biri olan EASY tuşu, cihazın kullanımı kolaşlaştırmak için tasarlanmış. Bu düğmeye basıldığında ekrandaki lazılar ve rakamlar büyüyor. Bu sayede rahat kullanım mümkün hale geliyor.
TELE MACRO: Menüden açılıp kapanabilen bu özellik ise cihaza yakın konulara yakınlaştırılma (zoom) yapıldığında da netliğin doğru olmasını sağlıyor.
SPOT FOCUS: İstenilen bir noktaya netlik yapmaya yarıyor.
EXPOSURE: Pozlamanın otomatik ya da manuel yapılabilmesi mümkün oluyor.
SPOT METER: Noktasal pozlama imkanı sunuyor.
PROGRAM AE: Bu özellik yardımı ile Otomatik Pozlamayı belli ortamlar için önceden belirlenmiş değerlerde ayarlayabiliyorsunuz. Bu değerler Otomatik, Spotlight, Portrait, Sports, Beach&Ski, Sunset&Moon, Landscape.
DIGITAL EFFECT: Çekim sırasında bazı özel efektleri kullanabilme imkanı veriliyor. Bunlar ise, Still, Flash, LumiKey, Trail, Slow Shutter ve Old Movie.
Ürünle beraber 16 Mbyte Memory Stck duo bellek veriliyor.


MENÜ
Sony ürünlerinde görmeye alıştığımız bir menü sistemine sahip olan DCR-PC55, zengin ayaralara sahip. Bunlar arasında çeşitli efektler, noktasal pozlama, netlik ayaraları ve makine ile ilgili bazı ayarlar bulunuyor.
Ürünle beraber uzaktan kumanda da veriliyor


FOTOĞRAF ÇEKME
Gelişmiş kameralarda bulunan fotoğraf çekme özelliği bu üründe de var. Fotoğrafları kutusundan çıkan 16Mbyte Memory Stick Duo belleğe çekebiliyor. Arzu ederseniz bu bellek miktarını da artırabiliyorsunuz. 640x480 piksel (VGA) ebatlarında JPEG fotoğraf çeken ürün FINE ve NORMAL kalitesine sahip. En iyi kalitede 16 Mbyte belleğe yaklaşık 110 fotoğraf çekebiliyor. Her ne kadar çok büyük bir beklenti olacak ama biraz daha kaliteli fotoğraf çekebilse bizi çok sevindirecekti. Günümüzde cep telefonlarının bile artık 2 Mpiksel sınıra dayandığı düşünülürse 640x480 piksel kalitesinin pek yeterli olmadığı görülüyor. Yine de anı amaçlı ve çok büyük beklentilere girilmemek kaydıyla ürünün çektiği fotoğrafları işe yarıyor.
Kaset mekanizması cihazın altına yerleştirilmiş.


PİL
Sony ürünlerinin bazılarında bulunan STAMINA teknolojisine sahip NP-FA50 kodlu 7.2V Li-Iyon pil, tam dolu haliyle 2 saate kadar çekim yapabiliyor. Kitapçığında 150 dakika olan bu değer ise ancak ideal şartlarda yakalanabiliyor. Günlük kullanımda bu ebatlarda bir cihaz için pil ömrü yeterli.
STAMINA pilin ömrü bu tip bir ürün için yeterli.


BAĞLANTI
Ürün oldukça küçük tasarlandığı için belli başlı bağlantılar dışındaki tüm giriş ve çıkışlar ek olarak verilen ve kutusundan çıkan aparata (cradle) yerleştirilmiş. Cihazın üzerinde sadece şarj için elektrik, A/V ve aparat bağlantı girişleri bulunuyor. Aparat üzerine ise USB, iDV (Firewire - IEEE1394), elektrik ve A/V girişleri yerleştirilmiş. Ayrıca aparat parçada ON/OFF düğmesi ve RELEASE adı verilen kamerayı cihazdan ayırma düğmesi de bulunuyor.
Sony DCR-PC55 ile çekilmiş örnek fotoğraf

Aparatın gerekliliği kameranın boyutları düşünüldüğünde tartışılmaz. Ancak kendi bilgisayarınız dışındaki başka bir bilgisayar üzerinde kullanma gerektiğinde ille de bu aparata ihtiyaç duyulması pratiklik anlamında biraz sıkıntıya sebep olabilir.
Cihazın bilgisayar ve güç bağlantısı ek olarak verilen aparat ile (cradle) sağlanıyor.


YAZILIM
Ürünle beraber verilen Picture Package programı görüntüleri kameradan bilgisayara aktarmaya ve belli işlemler yapıp CD ya da DVD’ye kaydetmeye yarıyor. Hem PC hem de MAc uyumlu olan bu yazılım çok komplike ve gelişmiş bir uygulama değil. Ancak her işinizi de rahatlıkla görebileceğiniz bir program. Daha gelişmiş kullanımlar içinse profesyonel yazılımlara yönelmekte fayda var.
Picture Package yazılımı ile görüntüleri bilgisayara aktarabiliyorsunuz


ARTILARI
* Kompakt Boyut
* Gelişmiş özellikler
Sony DCR-PC55 ile çekilmiş örnek fotoğraf


EKSİLERİ
* Fotoğraf çözünürlüğü biraz daha yüksek olabilirdi
* Bilgisayar bağlantısı sadece ek aparat ile sağlanabiliyor
Sony DCR-PC55 ile çekilmiş örnek fotoğraf


SONUÇ
Kompakt boyutları ile küçük bir alana birçok özellik sığdıran Sony mühendislerini kutlamak gerekiyor. Bu kadar gelişmiş özellikler ve küçük boyut ile her yere rahatlıkla taşınabilen bir cihaz olan Sony DCR-PC55, boyutları ve özellikleriyle bizden tam puan aldı. Bu küçük boyutunun getirdiği bazı ergonomi sorunlarını ve bir iki eksikliği sizin için çok da önemli değilse rahatlıkla kullanılabilecek bir ürün.

Sony DCR-PC55
Sensör:
800.000 piksel Gelişmiş HAD CCD
Objektif: 10X Optik, 120X Dijital yakınlaştırma özellikli Carl Zeiss
LCD Ekran: 123200 piksel, 3 inç renkli, dokunmatik, TFT
Deklanşör Hızı: 1/2-1/3500
USB Streaming: Var
Görüntü Formatı: 16:9 ya da:3
Fotoğraf Formatı: JPEG
Bellek: Memory Stick Duo (Pro uyumlu) yuvası, 16 Mbyte harici bellek
Boyutlar: 72 × 99 × 45 mm
Ağırlık: 290 gr (kaset ve pil olmadan)
Fiyat: 750 Euro + KDV
Üretici Firma: Sony
Türkiye Temsilcisi: Sony Türkiye


Bu sayfada kullanılan ve Sony DCR-PC55 ile çekilmiş fotoğrafların büyük boyutlardaki orjinallerini buraya tıklayarak indirebilirsiniz (Fotoğraflar Winzip programı ile sıkıştırılmış ve 418 KB boyutunda tek bir dosya haline getirilmiştir). Fotoğraflar hakkındaki teknik ayrıntıları EXIF bilgilerine bakarak görebilirsiniz


Yazı ve fotoğraflar bilgi amaçlı verilmiştir. Ticari amaçlı olmasa bile izinsiz kullanılamaz.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları