Fatih Erkoç’un ‘Beklenen’ albümü!
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Müzik » YENİ CD
Fatih Erkoç’un ‘Beklenen’ albümü!
 
Türk Pop Müziği’nin usta yorumcularından Fatih Erkoç, altı yıl aradan sonra gerçekleştirdiği yeni albümü ‘Beklenen’i, kendi müzik yapım firması MEFA etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sundu.


NTV-MSNBC
Güncelleme: 08:23 ET 12 Temmuz 2005 Salı

İSTANBUL - Pop müzik albümü ‘Beklenen’in prodüktörlüğünü daha önce de Şebnem Ferah, Nalan, İzel, Athena, Çelik, Burak Kut, Ufuk Yıldırım, Emel Sayın, Müslüm Gürses gibi Türkiye’nin kendi kulvarlarında başarılı bir çok önemli isminin albümlerinde görev almış olan Yiğit Güralp gerçekleştirmiş.


60 kadar parçanın içinden hazırlanan repertuar süreci başta olmak üzere, albümün sunumuna kadar her aşamada Fatih Erkoç ile birlikte uyum içinde çalışan Yiğit Güralp “baştan sona keyifle dinlenebilecek bir Fatih Erkoç albümü oluşturmak için büyük bir titizlikle çalışıldığını ve sonuç olarak ortaya uzun zamandır müzikseverlerin özlediği dört dörtlük bir pop müzik albümü çıktığını” söylüyor.

Bestelerin tamamının Fatih Erkoç’a ait olduğu 14 yeni parçadan oluşan albüme müzisyen Rahman Altın da aranjör kimliğiyle imzasını atmış. Altın, reklam film müziklerinden, ‘Şehir Orman’ adlı danslı oyununun müziklerine, birbirinden çok farklı projeleri gerçekleştirmekte ...

‘BEKLENEN’DE YER ALAN 14 FATİH ERKOÇ PARÇASI
Albümde sırasıyla ‘Hepsi de’, ‘İçelim’, ‘Gurur’, ‘Gitme’, ‘Canım Benim’, ‘Sensiz Ömür’, ‘Son Pişmanlıklar’, ‘Ateşimi Söndür’, ‘Efkar’, ‘Küs’, ‘Yazık Oldu’, ‘Mahvoldum’, ‘Ayakların Çıplak’, ‘Beklenen’ ve son olarak ilk parça ‘Hepsi de’nin farklı bir versiyonu daha yer almakta. (Albümde yer alan ‘İçelim’ ve ‘Gurur’ adlı iki parçada söz yazarı olarak Yiğit Güralp ile Fatih Erkoç ortak, ayrıca ‘Canım Benim’de Aylin Nacar ve ‘Efkar’da Gönül Sönmezler Tokdil’in söz yazarı olarak imzası var, diğer tüm parçaların sözleri Fatih Erkoç’ a ait.)

ALBÜMDE USTA MÜZİSYENLERLE ÇALIŞILMIŞ
Fatih Erkoç’un ‘Beklenen’ albümü, her biri enstrümanlarında birer virtüöz olan müzisyenlerin usta icralarıyla zenginleşiyor: Ud, akustik gitar, elektrik gitar, bas gitar, perdesiz gitar, ve yorumuyla Fatih Erkoç, klarnette Hüsnü Şenlendirici, yaylılarda kem-pa ekibi, elektrik gitarda Gültekin Kaçar ve Tanıl Çağdaş, yine elektrik gitar ve bas gitarda Cengiz Köroğlu, perküsyonda Cengiz Ercümer, klavye ve synth. & drum programda Rahman Altın, geri vokallerde Burcu Sinem Şenel, Berin Koç ve Sinem Altın. Mix ve Mastering ise Cengiz Köroğlu’na ait.

Fatih Erkoç

7 Nisan 1953’te İstanbul-Fatih’te dünyaya gelen Fatih Erkoç’un ilk defa enstrümanlarla tanışması babası değerli ud sanatçısı Hasan Erkoç’un üç yaşında kendisine bir keman hediye etmesiyle olur.

Fatih Erkoç, ilköğrenimini tamamladıktan sonra müziğe olan ilgisi nedeniyle 1965 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı’na girer. Burada 7 yıl boyunca trombon, piyano ve kontrbas eğitimi alır ama mezun olmadan o dönemin en gözde orkestralarından İstanbul Gelişim Orkestrası ile çalışmaya başlar. 1971’de birlikte ‘Nihayet’ adlı bir albüm çıkarırlar, kısa bir dönem trombon sanatçısı olarak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda çalışır. Ardından askerlik döneminde Ankara’ da artık aramızda olmayan değerli caz davulcusu Erol Pekcan’nın orkestrası ile konserler verir, bir çok radyo ve televizyon programına konuk olur. Daha sonraki 11 yılını Norveç’de geçiren Erkoç, İskandinavya’daki çeşitli orkestralarda; trombon, flüt, gitar, bas gitar, keman, saksofon, trompet ve ud gibi enstrümanlarıyla yer almıştır.

1986 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Kuşadası’nda, 1. Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda söz, müzik, düzenleme ve yorumu kendisine ait olan “Yol Verin A Dostlar” şarkısıyla birinci olur. 1987 yılında ise aynı ismi verdiği albümünü çıkaran müzisyen, 1989’da yine söz, müzik, düzenleme ve yorumu kendine ait olan “Sen ve Ben” adlı şarkısıyla bir kez daha birincilik ödülünü alır.

6 yıl tromboncu ve solist olarak TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile bir çok caz konseri gerçekleştiren, radyo ve televizyon programlarına katılan müzisyen, ayrıca İtalya, Fransa, Finlandiya, Hollanda ve Amerika’da caz festivallerine de katılır. Yoğun temposu içinde müzik yarışmalarını da ihmal etmez. Hem kendi, hem de başka bestecilerin eserleriyle bir çok kez Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalleri’nde yarışır.

Stüdyo çalışmalarına uzun bir süre ara veren Fatih Erkoç, 1999 yılı sonunda sonunda kendi adını taşıyan ve şarkılardan prodüksiyonuna kadar kendi imzasını taşıyan albümüyle geri döndü. Arada geçen uzun dönemde birçok önemli konserler gerçekleştiren ve Türk TV’leri arasında nitelikli müzik performans programı anlamında az örnekten biri sayılabilecek ‘Yankılar’ programına imzasını atan Erkoç, uzun bir çalışma döneminin ardından 2005 tarihli yeni albümü ‘Beklenen’ ile kendisini özleyen hayranlarıyla buluşuyor.

Fatih Erkoç şu günlerde ayrıca geçmişte yarım bıraktığı eğitimini tamamlayarak yoğun günler geçiriyor ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarından mezun olmaya hazırlanıyor.


Diskografi
1999 - Fatih Erkoç (Aura)
1996 - Kardelen (Tempa-Foneks)
1994 - Sana Deliyim (Raks)
1993 - Penceremden Gökyüzüne (Raks)
1992 - Ellerim Bomboş (Raks)
1987 - Yol Verin A Dostlar (Midas)
1971 - Nihayet (İstanbul Gelişim Orkestrası ile)

www.fatiherkoconline.com

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları