Tarihi ve doğal güzellikleriyle Van
Yaşam
2008 böyle geçti
Chivas&CNBC-e Business ile Sıkı Dostlar
İnsanlar
İlişkiler
Alışveriş
Hayvanlar Alemi
Lezzet
Gezi
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Yaşam » Gezi » İl İl Türkiye
Tarihi ve doğal güzellikleriyle Van
Urartu Medeniyeti’ne başkentlik yapan Van, Akdamar Adası ve Kilisesi, Hoşap Kalesi ve Halime Hatun Türbesi ile tarihin derinliklerine çağırıyor.

AA
Güncelleme: 14:06 19 Ekim 2005 Çarşamba

VAN - Başkale Peribacaları ve Muradiye Şelalesi gibi doğal güzelliklerinin yanı sıra değişik mutfağıyla da dikkat çeken kent, ziyaretçilerini bekliyor.


Urartu Kralı Sarduri tarafından M.Ö. 9. yüzyılda inşa ettirilen ve Urartuların yaptığı kaleler içinde en büyüleyicisi olan Van Kalesi’nde, döneme ait surlar görülebiliyor. Kaledeki kaya mezarında, Urartulardan kalan ve “HorhorYazıtları” olarak adlandırılan uzun bir yazıt bulunuyor.


Ermeni Kralı 1. Gagik tarafından M.S. 915-921 yılları arasında dört yapraklı yonca biçimli haç planı şeklinde inşa edilen Akdamar Adası’ndaki Akdamar Ermeni Kilisesi’nin taş duvarlarında, İncil ve Tevrat’tan alıntılar, günlük olaylar ve av sahnelerinin bulunduğu kabartmalar yer alıyor.

Van’ın 60 kilometre doğusundaki Başkale İlçesi güzergahındaki Hoşap Kalesi’nin, Urartular zamanında kuzeybatı İran’a giden askeri yolu denetlemek amacıyla kurulduğu biliniyor. Kalenin güneyinde bulunan köprü ise Osmanlı Devleti’nin Van Bölgesi’nde bilinen en eski köprüsü olma unvanını taşıyor.

Urartu Kralı İşpuini’ye ait yazıtın yer aldığı bir kaya nişi olan Meherkapı, Van’ın 5 kilometre doğusunda bulunuyor. Urartu devlet diniyle ilgili bilgi veren en önemli kaynak olan yazıtta, Urartu ülkesi içinde kutsanan tüm tanrılarının adları ve bu tanrılara sunulankurban sayıları veriliyor.


Van’a 25 kilometre uzaklıkta ve Gürpınar’ın Çavuştepe Köyü’ndeki Çavuştepe Kalesi, Urartu Kralı 2. Sarduri tarafından, M.Ö. 764-734 yılları arasında yaptırılmış. Kurucusuna ithafen “Sardurihinili” olarak adlandırılan kalede, surlar, açık hava tapınağı, depo, ahır, sarnıç ve saray binalarının kalıntıları bulunuyor.

Gevaş İlçesi’ndeki Halime Hatun Türbesi ise Anadolu Selçuklu Meliki İzzetin tarafından 1335’te kızı Halime Hatun için yaptırılmış. Selçuklu taş işçiliğinin önemli örneklerinden biri olan türbenin bulunduğu yerde Akkoyunlu ve Karakoyunlu devletlerine ait mezarlar da dikkat çekiyor.

14. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar kullanıldığı bilinen Van’ın Gevaş İlçesi’ndeki “Gevaş Türk Mezarlığı”, mezar taşları ve süslemeciliğiyle ölü gömme geleneğine uygun olarak yapılmış.


Başkale İlçesi Yavuzlar Köyü’nde bulunan Başkale Peribacaları, muhteşem görüntüsüyle ziyaretçilerini bekliyor.

Hüsrev Paşa Külliyesi, Dilkaya Höyüğü, Van Kalesi Höyüğü, Aşağı veYukarı Anzaf Kaleleri de Van’a gelen ziyaretçilerini davet ediyor.


DOĞAL GÜZELLİKLER
Muradiye İlçesi’nde, Tendürek Dağı’ndan kaynağını alan Bendi Mahi Çayı’ndaki Muradiye Şelalesi, özellikle yaz aylarında Van’a gelen turistlerin uğrak yerlerinden biri oluyor. 15-20 metre yükseklikten dökülen şelale, Muradiye’ye 8, Van’a ise 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Van Gölü içindeki en büyük ada konumunda bulunan Akdamar Adası’nda, aynı ismi taşıyan bir kilise bulunuyor. Ada ve kilise, doğal güzelliğiyle yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekiyor.


VAN YEMEKLERİ
Van’ın yerel lezzetler sunan mutfağının önemli bir kısmını kahvaltı salonları oluşturuyor. Kentin çeşitli yerlerinde bulunan kahvaltı salonlarında masaları, kaymak, bal, otlu peynir ve tereyağı gibi doğal ürünler donatıyor.

Ayrıca, kente gelen turistleri, geleneksel Van yemekleri arasında bulunan kavurmalı uşkun ekşilisi, sengeser, kurut aşı, Kürt köftesi, ayran aşı, şile, bulgur aşı, çılbır, keledoş, mıhla ve tandır balığı bekliyor.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları