Home page
Haber Menüsü


Google’da internet telefonu hazırlığı
The Times gazetesi, Google’ın iş ilanınıyla ‘dark fiber’ optik kablolar konusunda uzman mühendis aramasını, şirketin internet telefonu çıkaracağı şeklinde yorumladı.
NTV-MSNBC VE AJANSLAR
25 Ocak 2005 — İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Times’ta yayımlanan bir haber, bilişim çevrelerinde yeni bir tartışma yarattı. Google iş ilanındaki “kentlerarası fiber kablo kontratları yapacak, IP transit hat ve servisleri satın alımı yapacak uzman aranıyor” ifadesi, sektörel analistler tarafından Google’ın internet protokolü üzerinden telefon işine gireceği şeklinde yorumlanıyor.

   
 
NTVMSNBC Reklam  
 

 
’DARK FİBER’IN PEŞİNDE
       İş ilanında şu ifadeler yer alıyor: “IP transit hat ve servisleri satın alımı, yerel sağlayıcılarla pazarlık ve işbirlikleri yürütülmesi, telekom devleri ile ortaklık anlaşmaları yapılması ve kent-içi ve kentlerarası fiber kablo kontratları yapılması”. Google tüm bu etkinliklerin Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Latin Amerika’da birden yürütüleceğini belirtiyor. Halen dünyada binlerce kilometre fiber optik kablo kullanım dışında bulunuyor. Bu tip kullanılmayan hatlara ‘dark fiber’ (kara fiber) deniyor. Google’ın iş ilanında da söze geçen kablo bu tür kullanılmayan fiber kablolar.
       
GOOGLE, VOIP’DEN KOMİSYON ALACAK
       İngiliz danışmanlık şirketi Ovum uzmanları, Google’ın VoIP sektörüne gireceğini dile getiriyor. Google’ın VoIP’yi salt olarak son kullanıcıya yönelik kamusal bir hizmet mi, yoksa potansiyel ticari bir proje mi olarak tasarladığı henüz belirsiz. Google’ın bir düşüncesi de bir malı arayan müşteri ile bu malı satan üretici arasında internet üzerinden ses bağlantısı kurmak. Örneğin, kullanıcı aradığı ürüne tıklayarak, bunu satan firmaya internet üzerinde bağlantı kurup konuşabilecek, alışveriş yapabilecek. Google her bir açılan VoIP konuşması için komisyon alabilir. Kısaca, Google ücretsiz olan arama servisleri için VoIP’yi bir sponsorluk modeli düşünüyor olabilir.
       
ESAS MALİYET YAZILIM
       İnternetten telefon görüşmesi yapmanın maliyeti pratik olarak sıfır sayılıyor. İnternet hattı ile karasal hat arasında bağlantı olduğunda belli oranda ücretlenme dünyanın her ülkesinde kaçınılmaz. Esas maliyet kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak ve kullanımı kolay bir yazılımın geliştirilmesi. Bir diğer dezavantaj da ses kalitesi ve hatların sürekliliği.
       
GOOGLE VOIP’YE DE EL ATARSA
       Arama motoru dışında, anında mesaj, e-posta servisi gibi başka sektörlere girmesi Google’ın VoIP işini ciddiye aldığı ihtimalini artırıyor. Ancak, Google’ın bu ilanı kendi kurumsal işleriyle ilgili verdiğini de iddia edeler var. Google, VoIP ile ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmazken, orijinal haberin çıktığı The Times gazetesi Google’ın VoIP işine genişlemesini iş stratejilerinin “doğal bir sonucu” olduğunu yazmıştı. Arama devi son rakamlara göre, 2004’ün ilk 9 ayında 195 milyon dolar kâr ve 2.1 milyar dolar gelir elde etti.
       
VOIP: İNTERNETTEN UCUZA KONUŞ
       İnternet telefonu olarak bilinen Voice over Internet Protocol (VoIP- İnternet protokolü üzerinden Ses Aktarımı) yeni bir teknoloji değil. Dünyanın en büyükVoIP şirketi olan İngiliz Skype, kendi yazılımının şimdiye dek 54 milyon kez indirildiğini öne sürüyor. VoIP teknolojisinide kullanıcı bilgisayarına kaliteli bir ses kartı ve yazılım ekledikten sonra, mikrofon ve kulaklık takarak aynı yazılımı yüklemiş bir kullanıcı ile ses iletimi yapabiliyor. Telefon görüşmesini andıran bu iletim internet hatları üzerinden gerçekleşiyor. Doğal olarak internet hattının kalitesi ses iletiminin kalitesi ve hızını artırıyor.
       Yerel telekomünikasyon firmaları VoIP teknolojisine, kara hatlarına tehdit olacağı endişesiyle yatırım yapmıyor. Pazar araştırma şirketi Yankee Group tahminlerine göre, 2008 yılında dünyada 17.5 million hanede VoIP servisi kullanımda olacak.
       Google’ın iş ilanını görmek için tıklayınız http://www.google.com/jobs/eng/global.html
       
       
    TOP5 Türk Telekom’dan ücretsiz masal ve müzik servisi  
     
 
  NTVMSNBC KULLANICILARININ TOP 10'u  
 

Bu haberi diğer okuyucularımıza tavsiye eder misiniz?
hayır   1  -   2  -   3  -   4  -   5  -  6  -  7  kesinlikle

 
   
 
 
NTVMSNBC   NTVMSNBC 'ye iyi erisim için
Microsoft Internet Explorer
Windows Media Player   kullanın
 
   
  Ana Sayfa | Güncel | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür & Sanat | Spor | Hava Durumu | Haber Özetleri | Arama | NTVMSNBC Hakkında | Yardım | Spor Yardım | Tüm Haberler |
Araçlar | NTVMSNBC Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları