Esir Ruhlar (The Soul Keeper)
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Filmler
Esir Ruhlar (The Soul Keeper)
Jung’un baştan çıkardığı, Hitler’in öldürdüğü psikoanaliz efsanesi Sabina Spielrein’ın gerçek hikayesini, Roberto Faenza, iyi bir filme dönüştürmüş.


NTV-MSNBC
Güncelleme: 04:20 ET 16 Eylül 2005 Cuma

İSTANBUL - Avusturya 1905. 19 yaşında bir kız Zürih psikiyatri hastanesine yatırılır. Oldukça ciddi bir rahatsızlığı vardır. Ailesi tarafından histeri teşhisi konulan genç kız genç doktor, Carl Gustav Jung, deneysel teoriler üzerinde çalışmakta ve Sigmund Freud’un psikanalitik teorilerini öğrenmektedir. Bu olağandışı bir aşk ve bağımlılık, beden ve ruh hikayesinin başlangıcıdır.

 DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Çok yakın tarihe kadar modern psikiyatrinin babaları olarak bilinen Carl Jung ve Sigmund Freud’dan öğrenilecek daha başka bir öğreti kalmadığına inanılmıştı.

1977’de çok ilginç bir gelişme oldu. Cenova’da kutular içinde eski bir binanın bodrumunda bazı mektuplar ortaya çıktı. Mektuplar sadece Jung ve Freud’a değil aynı zamanda unutulan bir kadın olan Sabina Spielrein’a da aitti.


Jung’un baştan çıkardığı, Hitler’in öldürdüğü Sabina Spielrein’ın gerçek hikayesi

Yıllar süren çalışmalar ve keşifler Roberto Faenza’nın psikoanaliz konusunda bir efsane olan Spielrein’in hayat hikayesini muhteşem bir filme dönüştürmesine yardımcı olmuş.

Psikoanaliz dünyasında adı yaşadığı aşk skandalı ve seks hikayeleri ile anılan Sabina Spielrein, hem bir kadın olarak hem de çok yetenekli bir öğrenci olarak tarihe olağanüstü kadınlar arasında geçmişti.

Jung tarafından tedavi edilen, aşık olunan ve ihanete uğrayan bir Rus kızı sonunda adalete ulaşıyor....

Roberto Faenza... diğerlerinin yapmadığı bir şeyi yapıp hiç kimsenin bir filmden beklemediklerini gerçekleştirmiştir... Film için psikoanaliz dünyasını araştırıp, arşivleri karıştırıp, 10’larca yıl geriye giderek o yıllardan geriye kalanlarla görüşüp gerçek hayata dair bilgilerle filmi sağlam temellere dayandırmıştır...


Sabina Spielrein’ın Günlüğünden Notlar
(1909-1912)

“Yalnız olmaya ve kendimle konuşmaya ihtiyacım var Kendimi fena halde vazgeçmiş cesareti kırılmış hissediyorum.Belki de hayatımda bu kadar çok bilgelik ve felsefe olmasaydı eminim hayatım çok daha iyi olacaktı. Ama belki de yine de yakalanacaktım...” (21 Kasım 1909).

“İnsanoğlunun gençlik kuvveti? Aşk hayatı benim gibi olan birini bu dünyada bulmak mümkün değil midir? Her varlıkta bir güzelliği keşfetmek herşey de gülecek bir taraf bulmak...En azından yeni bir şeyler duyduğu için gülümseyebilmesi insanın ...Evet sanırım en zor soru bu ... Ne istiyorum?” (8 Eylül 1910)

“Onu sevdiğim gibi hiç kimseyi sevebileciğimi sanmıyorum.Hayatımı mahvetmek pahasına da olsa. Beni tek kurtaracak durum onun tamamen benim olması. Fakat bu onun karısı yüzünden imkansız. Asla bir başka kadına acı vermeyi dileyemem. Yalnızca birbirlerinden sıkılmalarını ve belki de onun bir Fransızla kaçmasını dileyebilirim.” (14 Eylül 1910)

“Hiçbir şart altında çoğunluk içindeki insanlardan yalnızca biri olmayı kabul edemem. Bana karşı olan aşkını şimdi ve herzaman hissetmeli ateşli arzularının temeli olmalıyım. Benim yerimi bir başkası ile dolduramayacağını bilmek isterim. En azından herhangi bir kadınla dolduramasın... Yoksa neden ruhunu bir zaman önce bana vermiş olsun ki.” (Eylül 1910)

“İş bitti ve Jung’a gönderildi. Nasıl gidecek acaba? Artık üzüntülü şeyler düşünmek istemiyorum.Yalnızca mutlu olmak istiyorum!” (28 . 1912)


Filmin Künyesi
Esir Ruhlar
(The Soul Keeper)- (Prendimi l’anima)

Yönetmen: Roberto Faenza
Senaryo: Gianni Arduini, A.Defilippi, R.Faenza
Müzik: Andrea Guerra
Görüntü Yönetmeni: Maurizio Calvesi
Kurgu: Massimo Fiocchi
Yapımcı: Elda Ferri
Dağıtımcı: Özen Film

Oyuncular:
Iain Glen (Jung)
Emilia Fox (Sabina Spielrein)
Craig Ferguson (Richard Heims)
Caroline Ducey (Marie)
Jane Alexander (Jung’un eşi)

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları