4 bin yıldır yeni yıl kutlanıyor
Yaşam
2008 böyle geçti
Chivas&CNBC-e Business ile Sıkı Dostlar
İnsanlar
İlişkiler
Alışveriş
Hayvanlar Alemi
Lezzet
Gezi
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Yaşam
4 bin yıldır yeni yıl kutlanıyor
Bir yılın sona ermesi, yeni bir yılın başlaması yüzyıllardır insanlar için kutlanılacak bir durum olmuş. İnsanlar, bir sayfayı kapatıp yeni bir sayfayı açmayı hep heyecan ve coşku ile karşılamışlar.

Güncelleme: 12:59 TSİ 31 Aralık 2006 Pazar

- Yeni bir yılın başlaması umutların dile getirilmesi ve canlı tutulması için bir vesiledir. Her yeni yıl iyi dileklerle karşılanır. Ve dünyanın en eski kutlamalarından biridir yeni yıl kutlaması....

 DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Yeni yıl her zaman 31 Aralık gecesi kutlanan bir şey olmadı. İlk yeni yıl kutlamaları eski Babilliler’e, yaklaşık 4 bin yıl öncesine dayanır. Milattan önce 2000 yılı civarında Babilliler, yeni yılın İlk Ay ile başladığını düşünürlerdi. Bahar’ın ilk gününden sonra kutlamalar yapılırdı. Baharın başlangıcı, mantıken insanlara yeni bir yıla girildiğini düşündürüyordu. Sonuçta ilkbahar doğanın uyandığı, hayat bulduğu, çiçeklerin açtığı mevsimdi. 1 Ocak ise böyle tarımsal ya da astronomik bir olaya denk düşmüyordu. Babilliler’in yeni yıl kutlamaları tam on bir gün sürüyordu. Her günün ayrı bir kutlanış biçimi vardı. Bugünkü yeni yıl kutlamalarını sönük bırakacak bir coşkuyla geçiyordu bu on bir günlük festival. Her gün ayrı etkinlikler düzenleniyor, halk sokaklarda kutlamalar yapıyordu.

Romalılar da yeni yılın Mart ayı sonu gibi başladığını düşünüyorlardı. Ancak takvimleri pek çok imparator tarafından değiştiriliyordu. Sonunda takvimleri güneş ile eşzamanlı işlememeye başladı. Takvimi bir düzene sokmak isteyen Roma senatosu, Milattan Önce 153 yılında kolları sıvadı ve yeni yılın 1 Ocak’ta başladığını ilan etti. Ancak takvimdeki değişiklikler Jül Sezar’ın dönemine kadar, Milattan Sonra 46 yılına kadar sürdü. Sonunda Jülyen Takvimi ortaya çıktı. Bu takvimde de 1 Ocak yeni yılın başlangıcı oldu. Ancak yeni takvimi güneş ile eşzamanlı hale getirmek isteyen Sezar, bir önceki yılı 445 günde bitirtti. Milattan sonraki ilk yıllarda Romalılar yeni yıl kutlamalarını sürdürdüler. Pagan inançlarıyla tek tanrılı dinin etkileri kutlamaların çeşitliliğini arttırdı. Ancak eski coşku kayboldu. Batı toplumları 400 yıl öncesine kadar coşkulu yeni yıl kutlamaları yapmıyorlardı. 17. yüzyılda yeni yıl kutlamaları batı toplumları için yeniden doğmuş gibi oldu.

Yeni yıl kutlamaları çeşitli gelenekleri ve batıl inanışları da taşıyabiliyor. Genellikle insanlar yeni yılın başlangıcını kendi kararları için milat kabul ediyorlar. Yeni yılda daha çok çalışma, kilo verme, sigarayı bırakma gibi sözler veriliyor. Babilliler, ödünç aldıkları tarım gereçlerini yeni yılda sahiplerine geri vermeye söz verirlerdi.

Eski Yunan uygarlığında yeni yıl Milattan Önce 600 yılı civarında bebeklerin doğumu ile simgelenirdi. Bebekler sepetlere konur, onlarla geçit yapılır ve verimlilik kutlanırdı. Eski Mısırlılar da bebekleri yeniden doğuşun simgesi olarak gösterirlerdi.

Yeni yıl kutlamaları genellikle ailelerle birlikte gerçekleşir. Ailenin birliği ve mutluluğu için dilekler dilenir. Yeni yılda uğur getirdiğine inanılan uygulamalar da (örneğin kırmızı çamaşırlar giymek) mevcuttur. Kimi kültürlerde yeni yılda eve ilk gelen konuğun yılın nasıl geçeceğini belirlediğine inanılır. Uzun boylu, koyu renk saçlı bir erkeğin ziyaretinin uğur getireceği düşünülür. Yine bazı kültürlerde halka şeklindeki yiyeceklerin uğuruna inanılır. Kutlamalarda halka şeklinde yiyecekler bulundurulur, halkanın bir döngüyü simgelediği düşünülür. Hollanda’da kimi kişilerin donut’ların uğuruna inanması da bundandır.

KAYNAK: www.efeslight.com.tr

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları