Home page
Haber Menüsü


Çocuklarımızın bağışıklık sistemi yeterince güçlü mü?  
  Çocuklarımız farklı ortamlarda virüs, bakteri, mantar, parazit gibi milyonlarca hastalık yapabilen mikropların saldırısına maruz kalır. Evimiz, bindiğimiz aracın koltukları, hatta tükettiğimiz besinler bu mikropların doğal yaşam ortamlarıdır.

 
    Bağışıklık sistemi, sürekli mikropların saldırısı altında olan vücudumuzu enfeksiyonlara ve diğer birçok hastalığa karşı koruyan akıllı savunma kalkanıdır. 

   
 
       
    Internet Sites www.BAGISIKLIK.com
 
NTVMSNBC Reklam  
 

  Çocuklarımızın bağışıklık sistemi iyi çalıştığı sürece, vücutları ile mikroplar arasında aralıksız süren sessiz savaşın farkına bile varmayız. Ancak dengesiz beslenme, mevsim değişiklikleri, kronik hastalıklar gibi etkenler bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açarak vücut direncini azaltır.


Uzm. Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi
        International Hospital doktorlarından çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için yapmamız gerekenleri anlattı:
       
       Bağışıklık sistemimizin görevi ve vücudumuz için önemi nedir?
       Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu dış ortamda bulunan mikroorganizmalara karşı korumakla yükümlüdür. Vücudumuz, hastalıklara karşı bu sistem aracılığıyla savaşır.
       
       Çocuklarda ve erişkinlerde bağışıklık sistemi neden zayıf düşer?
       Çocuklarda yeni doğan dönemi ile 1-3 yaş arasında fizyolojik direnç düşüklüğü vardır. Bunlar bilinirse o dönemler bir takım destekler ile daha rahat geçirilebilir. Bağışıklık sistemini beslenme, genetik özellikler birtakım hastalıklar ve tedavi süreçleri (örneğin kanser, romatizmal hastalıklar) etkileyebilir. Örneğin aşırı hijyenik ortamlarda bulunma bağışıklık sisteminin gelişimini engeller ve allerji potansiyelini arttırır. Ayrıca ailelerde genetik olarak bazı enfeksiyon hastalıklarına karşı yatkınlık vardır. Örneğin sık üst solunum yolu enfeksiyonları, sık üriner sistem enfeksiyonları ve sık barsak enfeksiyonları...
       
       Bağışıklık sistemimizin zayıflamaması için nelere dikkat etmek gerekir?
       Çocuklarınızı aşırı hijyenik ortamda büyütmemek, düzgün ve dengeli beslenme, uykuya yeterince zaman ayırma, mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışarak, erişkinler için alkol ve sigara kullanımını minimuma indirirerek, kontrolsüz ilaç (özellikle antibiyotik) kullanımının engelleyerek bağışıklık sistemimizin zayıflamasını önleyebiliriz.
       
       Özellikle hangi dönemlerde bağışıklık sisteminin zayıflamasına karşı önlem almak gerekir?
       Çocukluk dönemleri, özellikle 1-3 yaş bağışıklık sistemimizin alt düzeyde olduğu dönemdir. Ayrıca humoral immünite dediğimiz bağışıklık sistemimizin bir parçası erişkin düzeyine 7 yaşında ulaşır. Ayrıca geçirilen her enfeksiyon ve sonrası dönem bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönem olduğu için özellikle korunmak gerekir. Kış aylarında, sıcak soğuk farkının arttığı dönemlerde, yaşlılıkta, aşırı çalışma ve stres dönemlerinde önlemlerin alınması gerekir.
       
       Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?
       Yukarıda saydığımız dönemlerde belirtilen olumsuz koşullar iyileştirilebilir (dinlenme, iyi beslenme vb.) ve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren doğal ürünler, vitaminler, takviye amaçlı kullanılabilirler.
       
       Dünyadaki trende baktığımızda Avrupa ülkelerinde özellikle de ABD toplumunda beslenme alışkanlıklarının yoğun yaşam temposuna etkisiyle bağışıklık bilincinin daha fazla yerleşmiş olduğunu görmekteyiz. Özellikle enfeksiyona yakalanma riskinin yoğun olduğu dönemlerde vücut direncini artırma amacıyla beta-glukan gibi doğal bağışıklık güçlendirici beslenme desteği ürünlerin sıkça kullanıldığını görmekteyiz. Bu trendin Türkiye’deki etkileri konusundaki düşünceleriniz nelerdir?
       Beta-glukan adlı madde hakkında Türkiye’de olumlu yaklaşımlar olduğunu düşünüyorum. Pediatri camiasında kabul gören bir molekül. Bu düşüncelerin nedeni literatür bilgileri, ürünün doğal olması ve edinilen deneyim ile klinik gözlemlerdir.
       
       Bu ürünü hem yetişkinler hem de çocuklar kullanabilir mi?
       Evet, kullanabilir. Gereksiz antibiyotik kullanımını azalttığı ve hastalıkların azalması nedeniyle hayat kalitesini yükselttiği, okul döneminin sağlıklı geçmesini sağladığı ve erişkin döneminde mikroorganizmalara karşı vücut direncini arttırdığı için, en önemlisi de güvenilir olduğu için kullanılabilir.
Çocuklarımızın bağışıklık sistemini korumada doğal çözüm: İmuneks

       
İMUNEKS MUCİZESİ
       Ekmek mayasından ekstrakte edilen ‘beta-glukan’ isimli maddenin bağışıklık sistemini vücutta hiçbir yan etki oluşturmadan güçlendirdiği tespit edilmiştir. Harvard ve Johns Hopkins üniversiteleri, Mayo Klinik gibi dünyanın önde gelen merkezlerinde yapılan çeşitli araştırmalarla da beta-glukanın bu etkisi doğrulanmıştır. ABD’de son on yıldır beta-glukan desteğinin milyonlarca dozu emniyetle tüketilmiştir.
       İmuneks, kış aylarında her gün düzenli olarak kullanıldığında, vücut direncini artırarak hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlar ve kişinin kendini daha sağlıklı hissetmesine neden olur. Ayrıca sık enfeksiyon geçirenlerde ise vücudun hastalıkla mücadelesini kolaylaştırır.
       


TÜRKİYE’NİN İLK BAĞIŞIKLIK PORTALI WWW.BAGISIKLIK.COM AÇILDI
       BAGISIKLIK.com web sitesinde bağışıklık sisteminin yapısı, çalışması ve güçlendirilmesi konusunda detaylı bilgiler yer alırken beta-glukan hakkında bilinmesi gereken tüm konular kapsamlı olarak açıklanıyor.

       

ADVERTORIAL
       
 
 
  NTVMSNBC KULLANICILARININ TOP 10'u  
 

Bu haberi diğer okuyucularımıza tavsiye eder misiniz?
hayır   1  -   2  -   3  -   4  -   5  -  6  -  7  kesinlikle

 
   
 
 
NTVMSNBC   NTVMSNBC 'ye iyi erisim için
Microsoft Internet Explorer
Windows Media Player   kullanın
 
   
  Ana Sayfa | Güncel | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür & Sanat | Spor | Hava Durumu | Haber Özetleri | Arama | NTVMSNBC Hakkında | Yardım | Spor Yardım | Tüm Haberler |
Araçlar | NTVMSNBC Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları