Home page
Haber Menüsü


Omurga eğrilikleri
Sırt ve bel eğrilikleri özellikle çocukluk çağında gözardı edilemeyecek kadar sık görülüyor. Bu hastalıkların başında skolyoz ve kifoz geliyor.
    9 Kasım 2003 —  Türkiye’deki büyüme çağındaki çocukların yaklaşık olarak % 3-4 ‘ünde problemler var. Bu problemlere karşı erken tanı koymak ve çok geç kalmadan gerekli tedbirleri almak gerekiyor.  

   
 
       
    Internet Sites www.acibademhastanesi.com.tr
 
NTVMSNBC Reklam  
 

  Türkiye’de yaklaşık 2,5 milyon kişide skolyoz hastalığı görülüyor. Tanısı oldukça zor olabilen hastalığın tedavi süreci de son derece uzun ve zahmetli. Skolyoz, özellikle çocukluk çağında çok fazla görülüyor. Bu açıdan Batı ülkelerinde okullarda tarama testleri yapılıyor ve skolyozlu öğrenciler erken dönemde tespit ediliyor.
Acıbadem Sağlık Grubu, omurga eğriliklerini tespit etmek için okullarda taramalara başlıyor.

       Acıbadem Sağlık Grubu Ortopedi Servisi, Türkiye’de daha önce gerçekleştirilmemiş bu uygulamayı 2004 öğretim yılında başlatıyor. Belirlenen pilot okullarda Acıbadem tarafından tarama muayeneleri yapacak. Herhangi bir belirti tespit edilen öğrencilere daha detaylı araştırma yapılabilmesi amacıyla hastaneya yönlendirilerek.
       
SKOLYOZ NASIL ANLAŞILIYOR?
       Skolyozda omurganın merkezinden üstten aşağıya bakıldığında omurgaların bir kısmı bükük olarak karşımıza çıkıyor. Bu da “genelde sağ” kaburgaların çıkıntılı olması sonucunu doğuruyor. Peki skolyoz nasıl anlaşılıyor?
       Acıbadem Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Osman Güven bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Skolyozun en çok görülen bulgularından birisi, genellikle sağ tarafta belirginleşen kürek kemiği çıkıntısıdır. Bir omuz diğerinden daha yüksek olabilir ve çocuk bir tarafa eğilmeye eğilimlidir. Kalça kemikleri simetrik olmayabilir ve biri diğerinden daha yüksekmiş gibi görünür. Skolyozu bozuk duruş ile karıştırmamak gerekir. Sıklıkla skolyozun ilk belirtilerinden biri daha önce giyilebilen giysilerin vücuda tam oturmamasıdır. Bu kızlarda eteğin veya giysinin çizgilerinin asimetrik olması ile belirginleşir.”
       
KİFOZ NEDİR?
       Skolyoz dışında görülen bir diğer önemli bir omurga eğriliği veya bozukluğu ise, halk arasında kamburluk olarak bilinen; kifoz. Acıbadem Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Sabri Narman kifozu şöyle tanımlıyor: “Kifoz omurganın öne olan fizyolojik eğriliklerinin artarak patolojik hal almasıdır. Dorsal ve lomber olmak üzere iki tipi vardır. Dorsal kifoz genellikler ergenlik çağında oluşur. Sırtta yuvarlaklaşma ve öne doğru eğilme başlar. Bu tipte sırt kaslarında da yetersizlik oluşur.”
       
TANIDA ORTHOSCAN AVANTAJI
       Bu hastalıkların tanısını koymanın ve seyrini takip etmenin yolu röntgen çektirmekten geçiyor. Öyle ki hastalık boyunca bir sene içerisinde 20 - 25 kez röntgen çekilmesi gerekiyor. Sadece Amerika Birleşik Devletlerinde, skolyoz nedeniyle yapılan röntgen incelemesi, yılda yaklaşık olarak 5 milyon. 2 milyon çocuk ve 5 milyon erişkin ise izleme amacı ile röntgen çektiriyorlar. Üstelik bu hastalar çok daha fazla röntgen ışınına maruz kalarak bir tehlike ile karşı karşıya kalıyorlar. Elbette bunun getirdiği birçok zarar söz konusu.
       Prof. Dr. Güven şöyle devam ediyor: “Bu hastalıkların tedavisinin çok sık röntgen çekilmesini gerektirmesi, buna karşın, sık röntgen çekilmesinin ise özellikle büyüme ve gelişmekte olan genç hastalarda ciddi rahatsızlıklara yol açma olasılığı, doktorları ve hastaları güç durumda bırakmaktadır. Yapılan bir çalışmada skolyoz nedeni ile takip edilen kız çocuklarında ileri yaşlarda meme kanserinin daha çok görüldüğü tespit edilmiştir.”
       Orthoscan’ in kullanılmaya başlamasıyla birlikte Türkiye’de ilk defa Magnetik Rezonans (MR) tekniği ile radyasyonsuz tanı ve hasta izlemesi yapılabiliyor.
       
ORTHOSCAN NASIL KULLANILIYOR?
       Röntgenden çok daha etkili olan bu yöntemde, toplam 2.5 dakika içerisinde, hiç radyasyon almadan, sadece parmak ucuna takılan bir ‘sensor’ kullanılarak ve omurganın arka çıkıntılarına basitçe dokunarak, işaretleniyor ve bunun bilgisayara kaydedilmesi ile hemen omurganın 3 boyutlu haritası çıkarılabiliyor. Tüm işlemler bilgisayarda kayıtlı olduğu için hastanın takibi kolay oluyor.
       Prof. Dr. Narman orthoscan cihazının teknolojik bir harika olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Orthoscan radyasyonsuz, 3 düzlemde de görüntüleme yapabilen,tamamen yeni bir görüntüleme yöntemidir. İşaret parmağına takılan bir sensör yardımıyla omurganın işaretlenmiş spinöz çıkıntılarına dokunarak deformite anında bilgisayar ekranında görüntülenebilir. Bu yöntem 2-3 dakikada tamamlanabilir. Zaman kazanma,sağlıklı ölçüm,grafik çizme özellikleri en iyi avantajlarıdır.”
       
 
       
    TOP5 Sağlık için sevilmeyen yiyecekler tüketiliyor  
     
 
  NTVMSNBC KULLANICILARININ TOP 10'u  
 

Bu haberi diğer okuyucularımıza tavsiye eder misiniz?
hayır   1  -   2  -   3  -   4  -   5  -  6  -  7  kesinlikle

 
   
 
 
NTVMSNBC   NTVMSNBC 'ye iyi erisim için
Microsoft Internet Explorer
Windows Media Player   kullanın
 
   
  Ana Sayfa | Güncel | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür & Sanat | Spor | Hava Durumu | Haber Özetleri | Arama | NTVMSNBC Hakkında | Yardım | Spor Yardım | Tüm Haberler |
Araçlar | NTVMSNBC Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları