Home page
Haber Menüsü


Gülen’in mal varlığına gözaltı
Gülen ve cemaatinin 25 milyar doları bulan akıl almaz malvarlığına el konulabilir. Ankara DGM Savcısı Yüksel, konuyla ilgili bilgi, belge ve raporları istemişti.
İstanbul
NTV-MSNBC
11 Ağustos Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel, Nur Cemaati lideri Fethullah Gülen ve cemaat üyelerinin, büyüklüğü 25 milyar doları bulduğu iddia edilen akıl almaz malvarlığını masaya yatırdı. Yüksel Haziran ayı içinde ABD’deki Gülen’in, perde gerisinde yönettiği şirketlerin mali durumu, cemaat, okul ve yurtların tüm bağlantıları hakkında bilgi, belge ve raporları istemişti. Savcı Yüksel, bir tek kuruşu bulunmadığı iddia edilen Gülen ile cemaat üyelerinin malvarlığına da tedbir konulmasını isteyebilecek.

   
 
NTVMSNBC Reklam  
 

  Gülen cemaatinin mal varlığı özetle şöyle:
       
EĞİTİM AĞI
       Türkiye’de Fatih, Azerbaycan’da Çağ Öğretim İşletmeleri’ne ait Kafkas ve Kazakistan’da Feza Gazetecilik AŞ’ye ait Fatih olmak üzere üç üniversitesi, Ankara’da Fatih Üniversitesi’ne bağlı Ahmet Örs Hastanesi, Türkiye genelinde 200’den fazla özel okul, binlerce ışık evi, 460 dershane ve kurs, 500 öğrenci yurdunun yanısıra Türk Cumhuriyetleri’nden Kanada’ya, Nijerya’dan Singapur’a uzanan 54 ülkede toplam 250 özel okul, bu ülkelerde 21 öğrenci yurdu, 6 üniversiteye hazırlık kursu ve onbinlerce öğrencisi var. Cemaate bağlı bu eğitim kurumlarında 7 binden fazla öğretmen, 500-1500 dolar karşılığı görev yapıyor. Gülen’in ‘Altın nesil’ yetiştirme iddiasıyla yola çıkarak açtığı okulların mali portresi ise 1.5 milyar dolar olarak hesaplanıyor.
       
PARA
       50 milyar dolara ulaşan İslami sermayenin yarısının, Fethullah Gülen cemaatinin destekleyicilerine ait olduğu belirtiliyor. Büyük bölümü kayıt dışı olan bu sermayeyi, cemaatin kontrolündeki şirketler elinde tutuyor. Bu şirketlerin yıllık iş hacmi ise 2 milyar doları aşıyor. Cemaat, Asya Finans, Samanyolu TV, FEM Dershaneleri, Zaman Gazetesi dahil 56’sı büyük kuruluş olmak üzere 500 şirket tarafından destekleniyor.
       
İŞADAMLARI
       Gülen’in icazetiyle kurulan ve 2000’i aşan üyesi bulunan İş Hayatı Dayanışma Derneği (İŞHAD) bünyesinde 500’ün üzerinde iş adamı ve şirket bulunuyor. İŞHAD ile birlikte Türkiye genelinde 17 işadamı derneği Gülen’i destekliyor.
       
ASYA FİNANS
       Fethullah Gülen cemaatinin ekonomik alt yapısını oluşturan ve 1996’da kurulan Asya Finans Kurumu’nun kuruluş bütçesi 2 trilyon lira. Günlük işlem hacmi trilyonları aşan kurumun başında Mehmet Emin Hasırcılar var. Kurumu destekleyen işadamları arasında, Asya Finans’ın yönetim kurulu başkanı da olan İhsan Kalkavan, Demir Ali Bayraktar, Sadık Pişan, Mehmet Şirin, Beyhan Nakipoğlu, Faruk Berksan, Selçuk Berksan, Mustafa Fırat gibi isimler bulunuyor. Asya Finans’nın öncelikli hedefi uluslararası düzeyde bir banka olmak.
       
IŞIK SİGORTA
       Cemaatin izlerini büyük ölçüde taşıyan Işık Sigorta, 200 milyar TL. sermayeyle 1996’da kuruldu. Yönetim Kurulu üyeleri arasında İhsan Kalkvan, Mehmet Emin Hasırcılar, Ahmet Kurucan ve Fazıl Karaman gibi isimlerin yer aldığı şirketin, Türkiye genelinde 400 acentesi bulunuyor.
       
GEBZE ARAŞTIRMA VE PAZARLAMA AŞ.
       Cemaatin Asya ülkelerindeki eğitim atağı, başta Gebze Araştırma ve Pazarlama AŞ. olmak üzere Çalık Grubu ve Yengin Holding tarafından destekleniyor.
       
VAKIFLAR
       Cemaatin vakıf sayısı 200. Yasa uyarınca, bu vakıflar gelir, veraset, intikal, emlak, gümrük vergileri ve harçlardan muaf tutuluyor. En büyüğü ‘‘Akyazılı’’ olan bu vakıflar teşvik kredileri kullanıyorlar. Cemaatin vakıf zincirinde trilyonlar dönüyor.
       
AKYAZILI VAKFI
       1972 yılında İzmir’de bir evde kurulan Akyazılı Vakfı, bugün 300 gayrimenkul, 46 yurt, 16 dershane, işyeri, arsa, otel ve lokanta gibi yerlerle Gülen ve cemaatine en büyük parasal desteği sağlıyor.
       
MEDYA KURULUŞLARI
       Gülen’in kamuoyuna sesini duyurmak için Burç FM ve Mert FM en ünlüleri olmak üzere 25 radyo, Samanyolu TV, Feza Gazetecilik adına yayımlanan Zaman Gazetesi ile Aksiyon ve Sızıntı Dergileri bulunuyor.
       
 
  NTVMSNBC KULLANICILARININ TOP 10'u  
 

Bu haberi diğer okuyucularımıza tavsiye eder misiniz?
hayır   1  -   2  -   3  -   4  -   5  -  6  -  7  kesinlikle

 
   
 
 
NTVMSNBC   NTVMSNBC 'ye iyi erisim için
Microsoft Internet Explorer
Windows Media Player   kullanın
 
   
  Ana Sayfa | Güncel | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür & Sanat | Spor | Hava Durumu | Haber Özetleri | Arama | NTVMSNBC Hakkında | Yardım | Spor Yardım | Tüm Haberler |
Araçlar | NTVMSNBC Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları