Home page
Haber Menüsü


Güncelleme: 03:10 ET 30 Eyl., 2002
NTV-MSNBC
Festival tarihçesi

Türk sinemasının seçkin örneklerine verilen en prestijli ödüllerden olan Altın Portakal’ın 39 yıllık tarihi...

ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ’NİN TARİHÇESİ
       1950’li yılların ortalarında, tarihi Aspendos Tiyatrosu’nda düzenlenmeye başlayan konserler ve tiyatrolar, Altın Portakal Film Festivali’nin temel taşını oluşturur.
       Halkın yoğun ilgi gösterdiği ve her yıl yaz aylarında yapılan gösteriler gelenekselleşir ve 60’lı yılların başına kadar bir şenlik havasında süregelir. Bu şenliğin gönüllü organizatörü sanata düşkünlüğü ile tanınan Dr. Avni TOLUNAY’dır. Uzun yıllar “belediye tabibi” olarak görev yapan merhum Tolunay’ın 1963 yılında aday olduğu belediye başkanlığı seçimini kazanmasıyla, o yılların Türkiyesi’nde en revaçta sanat dalı olan sinemayı da bünyesine alarak, 1964 yılında “Antalya Altın Portakal Film Festivali”ni ortaya çıkarır.
       Böylelikle belediye başkanlığına daha aday olmadan önce, çok sevdiği Antalya için kafasında ve gönlünde barındırdığı güzel projeleri uygulama olanağı elde eder. Dr. Avni TOLUNAY önce Antalya için bir amblem arayışı içinde olur ve yörenin simgesi olan portakalı, deniz, tarihsel öğeler ve Venüs heykeliyle bütünleştirir.
       Portakal sadece amblemin içine girmekle de kalmaz, daha önemlisi film festivalinin de ismi olur. Olanakların sınırlı olduğu güç koşullarda ilk Antalya Altın Portakal Film Festivali 1964 yılında gerçekleştirilir.
       İlk yılda bir sinema şenliği atmosferinde geçen festivale ilgi gerçekten çok büyük olmuştur. Festivalin organizatörü konumundaki Antalya Belediye Başkanı Dr. Avni TOLUNAY, ilk yılda halkın ilgisinden aldığı güçle festivalin gelenekselleşeceğini ve bir bayrak yarışı gibi bu organizasyonun sonsuza kadar süreceğini ilan eder ve festivalin özdeki misyonunu “Türk sinema sektörünü maddi manevi desteklemek, Türk film yapımcısını nitelikli yapıtlar üretmeye teşvik ederek; Türk sinemasının uluslararası platforma açılmasına zemin hazırlamak” olarak belirler. Bu ilke ile doğan Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gerçekleşen Altın Portakal Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın kısa sürede gösterdiği performans, sinema dünyasında yarattığı heyecan ile Türkiye’nin OSCAR’ı ünvanını alır.
       1964 - 1973 yılları arasında bu çizgide devam eden Altın Portakal Film Festival’i 1973 yılında belediye başkanlığına seçilen Selahattin TONGUÇ tarafından da devam ettirilir. 1978 yılında plastik sanatları da bünyesine alan festival, bu dalda uluslararası olarak gerçekleştirilir.
       1985 yılına kadar Antalya Belediyesi önderliğinde gerçekleşen festival o yıl, dönemin Belediye Başkanı Yener ULUSOY öncülüğünde kurulan Antalya Kültür Sanat Turizm Vakfı (AKSAV) tarafından organize edilmeye başlar. 1985 yılında festivale Akdeniz Akdeniz adlı Uluslararası Müzik Yarışmasını da ekleyerek yeni bir boyut katan Yener ULUSOY, Akdeniz ülkelerini kapsayan bu yarışmayı 1985-1988 yılları arasında Altın Portakal Film Festivali ile birlikte gerçekleştirir.
       1989-1994 yılları arasında belediye meclis üyeleri, turizm kuruluşları ve Antalya Ticaret Odası temsilcilerinden oluşan ve Belediye Başkanı Hasan Subaşı’nın başkanlığını üstlendiği FESTİVAL YÜRÜTME KURULU adlı platform tarafından organize edilen festival, 1995 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi önderliğinde kurulan Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı ile kurumsal bir yapıya kavuşur.
       Vakıf 1995 yılında düzenlediği ilk uluslararası etkinlik ile bir ilke imza atarak 1. Uluslararası Altın Portakal Kısa Film/Video Yarışması’nı gerçekleştirir. Bu yıl 8.’si organize edilecek olan Uluslararası Kısa Film/Video Yarışması, Altın Portakal Uzun Metraj Film Yarışması ile birlikte festivalin en temel iki bölümünü oluşturmaktadır.
       Bu yıl 1-5 Ekim 2002 tarihleri arasında 39.’su gerçekleşecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali; Türkiye’nin 39 yıldır aralıksız süregelen tek film festivalidir. Festival kapsamında düzenlenen Ulusal Film Yarışması Türkiye’nin “Sinema Oscar”ları olarak anılmaktadır.
       Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin tüm organizasyonu, Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştirilmektedir. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Bekir KUMBUL aynı zamanda Vakfın da Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Başkan yardımcılığını Giray ERCENK’in yaptığın vakfın diğer yönetim kurulu üyeleri; Tarık DURU, Ahmet DOLANAY, Dr. Tarık KESKİN, Ahmet ACAR, Prof. Dr. Yavuz TEKELİOĞLU, Osman SİVİLOĞLU ve Mesut AKÇA’dır.

 

 
  NTVMSNBC KULLANICILARININ TOP 10'u  
 

Bu haberi diğer okuyucularımıza tavsiye eder misiniz?
hayır   1  -   2  -   3  -   4  -   5  -  6  -  7  kesinlikle

 
   
 
 
NTVMSNBC   NTVMSNBC 'ye iyi erisim için
Microsoft Internet Explorer
Windows Media Player   kullanın
 
   
  Ana Sayfa | Güncel | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür & Sanat | Spor | Hava Durumu | Haber Özetleri | Arama | NTVMSNBC Hakkında | Yardım | Spor Yardım | Tüm Haberler |
Araçlar | NTVMSNBC Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları