Home page
Haber Menüsü


Vestel’den Manisa’ya dev fabrika  
  Vestel, Manisa’da yılda 1 milyon adet çamaşır makinası üretecek fabrikanın temelini attı. 1000 kişiye istihdam yaratacak fabrikanın temelini, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu birlikte attı.
Zorlu Holding Başkanı Ahmet Nazif Zorlu
Manisa
AA
 
   21 Nisan—  Vestel, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Beyaz Eşya Tesisleri’nde yer alacak ve 70 milyon dolar yatırım bedeli olan Çamaşır Makinesi Fabrikası’nın temelini attı. Yılda 1 milyon adet çamaşır makinası üretecek fabrikada, bin kişi istihdam edilecek. Fabrikanın temelini ise Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu birlikte attılar. 

   
 
       
   
MSNBC News Zorlu: Tek çıkış yolu ihracat
MSNBC News Zorlu: Kur baskısı tehlike yaratıyor
MSNBC News Zorlu: İhracatçı inliyor
MSNBC News Toskay: TL'deki değerlenme ihracatçıyı zorluyor
MSNBC News Zorlu: ABD operasyonu tekstilde Türkiye'nin işine yarayacak
MSNBC News Vestel, anti-damping'ten aklandı
 
NTVMSNBC Reklam  
 

 
YILMAZ: ÖZELLEŞTİRME İSTENİLEN DÜZEYDE SAĞLANAMADI
       Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, “Çağdaş devlet üreten değil, denetleyen, alt yapıyı kuran ve rekabet şartlarının oluşmasını sağlayan devlettir” dedi.
       Yılmaz, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, devletin köklü bir değişime ihtiyacı olduğunu kaydederek, “Bu değişimin en önemli parçası da devletin tüm ekonomik faaliyetlerden sanayiden, ticaretten işletmeci olarak çekilmesidir. Serbest piyasaya ekonomisinin kendine has kuralları vardır. Bu kuralların başında devletin özel sektörle ticari rekabete girmemesi vardır”dedi.
       Yılmaz, ekonomide devletin ağırlığının fazla olmasının rekabet ortamının gelişmesi ve kaynak kullanımı açısından engel oluşturduğunu söyledi.
       Yılmaz, özelleştirmenin yeterince başarıyla gerçekleştirilemediğini belirterek, şöyle konuştu:
       “Türkiye’nin ekonomik istikrara kavuşmasında bir çıkış yolu olarak gördüğümüz özelleştirmeyi maalesef bugüne kadar hala istediğimiz düzeyde gerçekleştiremedik. Çoğu kez devletin hantal yapısı, önümüze aşılması güç bir engel olarak çıkmaktadır. Halbuki son 10 yılda dünyada yüzden fazla ülke özelleştirme sürecini tamamlamıştır. Türkiye’nin maalesef bu anlamda kat edeceği önemli bir mesafe vardır. Özelleştirme sürecini hızlandırmak için yeni bir hazırlığın içindeyiz. İnşallah kısa zamanda bu sorunu tümü ile çözeceğiz.”
       
ZORLU: HEDEF YEREL EKONOMİYE KATKI
       Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, törende yaptığı konuşmada; Vestel’in, Türkiye’de açmış olduğu fabrikalar ile yerel ekonomiye ve istihdama katkıda bulunduğunu vurguladı.
       Bu yılın ilk üç ayında 300 milyon Euro’luk ihracat yaptıklarını dile getiren Zorlu, şunları söyledi:
       “Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istikballerini kaybetmeye mahkumdur. Büyük önderimiz Atatürk’ün söylediği gibi, çok çalışmak, öğrenmek ve yorulmak zorundayız. Ülkemizin geleceği için yarınlarımız için buna mecburuz. 70 milyon dolarlık yatırım ile bin kişi istihdam edip ihracat yapıp döviz getireceğiz. 47 şirket ve 17 bin çalışanımızla bir dünya şirketi olma yolundayız. Vestel elektronik fabrikasında üretilen televizyonlar, şimdi her 100 Avrupalı’dan 17’sinin evinde bulunuyor. Bu bize büyük gurur veriyor. Avrupa pazarında Türk markalarının yolunu açmanın gururunu yaşıyoruz.”
       
ÜRETİMİN YÜZDE 80’İ İHRAÇ EDİLECEK
       Üretiminin yüzde 80’ini ihraç ederek, ülke ekonomisine yaklaşık 140 milyon dolar döviz kazandırması beklenen Vestel Çamaşır Makinesi Fabrikası, 2003 yılının Eylül ayında faaliyete geçecek. Avrupa’nın en modern tesislerinden biri olan Vestel Buzdolabı Fabrikası gibi Çamaşır Makinesi Fabrikası da, toplam açık alanı 450 bin m2 olan Beyaz Eşya Üretim Tesisleri’nde yer alacak. Vestel Çamaşır Makinesi Fabrikası için tahsis edilen açık alan 150 bin m2, kapalı alan ise 60 bin metrekareye ulaşıyor.
 
       
    TOP5 Bankaların kara tahtaları siliniyor  
     
 
  NTVMSNBC KULLANICILARININ TOP 10'u  
 

Bu haberi diğer okuyucularımıza tavsiye eder misiniz?
hayır   1  -   2  -   3  -   4  -   5  -  6  -  7  kesinlikle

 
   
 
 
NTVMSNBC   NTVMSNBC 'ye iyi erisim için
Microsoft Internet Explorer
Windows Media Player   kullanın
 
   
  Ana Sayfa | Güncel | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür & Sanat | Spor | Hava Durumu | Haber Özetleri | Arama | NTVMSNBC Hakkında | Yardım | Spor Yardım | Tüm Haberler |
Araçlar | NTVMSNBC Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları