Home page
Haber Menüsü


ixir -superonline
İXİR internet pazarından çekiliyor
Yapılan anlaşmayla İxir aboneleri Superonline altyapısından hizmet alacaklar.
NTV-MSNBC
    5 Aralık —  Doğuş Grubu’nun yeniden yapılanma stratejisi doğrultusunda internet erişim hizmetleri pazarından çekilen İxir, mevcut abonelerine hizmetin devamı için Superonline ile anlaştı. Anlaşmayla, İxir aboneleri Superonline altyapısından hizmet alacak. Kararın, internet pazarının karlı ve verimli bir sektör haline gelmesi yönünde önemli bir adım olması bekleniyor.  

   
 
NTVMSNBC Reklam  
 

  Türk internet sektörünün önde gelen iki oyuncusu Superonline ve İxir, sektörün gelişimi ve geleceği açısından dönüm noktası oluşturacak bir anlaşmaya imza attılar. Doğuş Grubu’nun 2001 yılında açıkladığı yeniden yapılanma stratejisine uygun olarak internet erişim hizmetleri pazarından çekilen İxir, mevcut abonelerine verilen hizmetlerin devamı için Superonline ile anlaştı. Anlaşmaya bağlı olarak İxir aboneleri, Superonline altyapısından hizmet alacak.
       Superonline ve İxir arasında imzalanan anlaşma, 5 Aralık 2001 tarihinde, İstanbul Hyatt Regency Oteli’nde düzenlenen ve her iki firmanın genel müdürlerinin katıldığı bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Toplantıda konuşan Superonline Genel Müdürü Savaş Ünsal ve İxir Genel Müdürü Cenk Serdar, Türkiye internet sektörünün geleceği açısından büyük önem taşıyan bu anlaşmanın, sektörde hizmet kalitesinin yükseltilmesi, sektörün karlı ve verimli hale gelmesi yönünde atılmış çok önemli bir adım olduğunu belirttiler
       Toplantıda ilk olarak söz alan İxir Genel Müdürü Cenk Serdar, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok sayıda şirketin rekabet halinde olduğu internet sektöründe konsolidasyonun kaçınılmaz hale geldiğine dikkat çekerek, İxir ve Superonline arasındaki anlaşmanın, bu değişimi yönetme yönünde atılmış önemli bir adım olduğunu ve pazarın gelişmesinin önünü açacağını söyledi.
       Türkiye internet pazarının mevcut haliyle hiçbir internet servis sağlayıcı şirket için uzun vadede karlı bir alan oluşturamayacağını ve sürdürülebilir bir ticari faaliyet olamayacağını belirten Serdar, internet sektöründe verimli ve karlı bir şirket haline gelinebilmesi için ölçek ekonomisinin ve dolayısıyla konsolidasyonun şart olduğunu vurguladı. Serdar, dünyada örnekleri sıkça görülen bu uygulamaların ilk örneğine imza atarak sektöre katkı sağlamış olmaktan mutlu olduklarını belirtti.
       
SERDAR: KARAR, DOĞUŞ GRUBU’NUN STRATEJİSİ DOĞRULTUSUNDA ALINDI
       İxir’in pazardan çekilme kararının, Doğuş Grubu’nun belirlemiş olduğu yeniden yapılanma stratejisinin bir gereği ve sonucu olduğunu belirten Cenk Serdar, şunları söyledi:
       “Doğuş Grubu’nun başarısı, değişime ayak uydurabilme ve değişimi yönetebilme yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Bilindiği gibi Doğuş Grubu, yeniden yapılanma stratejisini açıklarken, başarılı olduğu ve bundan sonra da başarılı olacağına ve halihazırdaki işlerine sinerji getireceğine inandığı sektörlerde varolmaya devam edeceğini, bazı alanlardan ise çekileceğini belirtmişti. Kamuoyunun da yakından izlediği gibi, Doğuş Grubu, bu stratejisi doğrultusunda aldığı kararları birer birer uygulamaya koymaktadır.
       Doğuş Grubu, telekomünikasyon sektörüne ilişkin stratejisindeki değişiklikler doğrultusunda, sektöre getirdiği yenilikçi hizmet anlayışı ile Türkiye’de internetin yaygınlaşmasında çok büyük katkısı olan İxir ile ilgili olarak cesur bir karar aldı. Grup, internet erişim hizmetleri sektöründen çekilmeyi, böylece, sektörün şu anda en çok ihtiyacı olan konsolidasyon konusunda da öncü olmayı, yeniden yapılanma stratejisine en uygun karar olarak belirledi.
       Biz, bu sektörde gereğinden fazla oyuncu olduğunu, sektörün bu kadar oyuncuyu kaldıramayacağını uzun zamandır söylüyorduk. Benzer gelişmelerin özellikle 2002 yılı içerisinde devam edeceğine inanıyoruz. Bu ve benzeri çabalar sonucunda uzun vadede internet sektörü kar edebilme ve abonelerine sunduğu hizmetin kalitesini yükseltebilme olanağına kavuşacaktır.”
       Sektörden çekilme kararını, İxir’in mevcut abonelerine sunduğu hizmetin aksamadan devamını sağlayacak şekilde uygulamaya koymayı amaçladıklarını kaydeden Cenk Serdar, bu doğrultuda, sektörün lideri, en eski oyuncularından biri ve bu sektörde kalıcı olacağına inandıkları Superonline ile anlaşma imzaladıklarını söyledi. Anlaşmanın İxir abonelerine hiçbir olumsuz yansıması olmayacağına dikkat çeken Serdar, şöyle konuştu:
       “Bu karar çerçevesinde, önümüzdeki günlerde İxir aboneleri, Superonline altyapısından hizmet almaya başlayacaklar. İxir abonelerinin almakta olduğu internet erişim hizmeti ve dahilindeki tüm servisler, mevcut hizmet kalitesinde ve ticari şartlarda bir değişiklik olmadan devam edecek. Bu geçiş sırasında ve sonrasında, İxir abonelerinin kullanmakta olduğu servislerin aynen ve herhangi bir sıkıntıya mahal vermeden devamını sağlamak için tüm teknik hazırlıklar tamamlanmıştır.”
       
ÜNSAL’DAN İXİR ABONELERİNE: SUPERONLİNE’A HOŞ GELDİNİZ
       Cenk Serdar’ın ardından söz alan Superonline Genel Müdürü Savaş Ünsal, sektörün önde gelen oyuncularından İxir’in, bugüne kadar sunduğu hizmet kalitesi ve katma değer sağlayan hizmetleriyle abonelerinin beğenisini kazanan bir şirket olduğunu belirtti. Ünsal, buna rağmen pazardan çekilme kararı alan Doğuş Grubu’nun bu kararının Türkiye internet sektörünün önünü açacak bir katkı olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.
       “Türkiye’de de, tıpkı dünyada olduğu gibi, internet sektöründe konsolidasyonun bir gereklilik olduğu açıktır” diyen Ünsal, şöyle konuştu:
       “Konjonktürü iyi analiz ederek geleceği yönetebilen, değişime hızla ayak uydurabilen şirketlerin başarıyı yakaladığı bir dönemde yaşıyoruz. Böyle bir anlaşmaya karar verilmesindeki en önemli etken; altyapı, işletim ve yatırım maliyetlerine karşılık mevcut gelirin yetersiz kalışıydı. Ekonomik akıl ve rasyonel bakış, şirketleri bir araya gelmeye zorluyor. Bu durum pazardaki tüm oyuncular için geçerli. Biz bu alanda önemli bir adım attık. İxir ve Superonline bu gerçeği görmüş, sektöre öncülük edecek bir karar almıştır.”
       Superonline’ın Türkiye’nin en yaygın özel omurgasına sahip internet servis sağlayıcısı olduğunu ifade eden Ünsal, anlaşmayla birlikte çok daha yaygın ve işletimi çok daha ekonomik bir yapıya sahip olacaklarını söyledi. Ünsal, “Bu yapı ile abonelerimize daha da kaliteli ve yenilikçi hizmet vereceğimize inanıyoruz” dedi.
       Anlaşmayla birlikte İxir abonelerine kesintisiz hizmet verilmesi yönünde gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını söyleyen Savaş Ünsal, sözlerini şöyle sürdürdü:
       “Tüm İxir abonelerine ‘hoş geldiniz’ diyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana abonelerimize gösterdiğimiz özeni İxir’den devraldığımız abonelere de göstereceğiz. Birleşmeden aldığımız güçle, planladığımız pek çok projeyi hayata geçirme, hizmet kalitemizi daha da yükseltme fırsatı bulacağız. İnanıyorum ki, Superonline ve İxir arasındaki bu anlaşma, Türk internet sektörü için bir dönüm noktası olacak, yalnızca her iki şirketin aboneleri için değil tüm internet kullanıcıları ve internet sektörü için olumlu gelişmelere yol açacaktır.”
       
       
 
 
  NTVMSNBC KULLANICILARININ TOP 10'u  
 

Bu haberi diğer okuyucularımıza tavsiye eder misiniz?
hayır   1  -   2  -   3  -   4  -   5  -  6  -  7  kesinlikle

 
   
 
 
NTVMSNBC   NTVMSNBC 'ye iyi erisim için
Microsoft Internet Explorer
Windows Media Player   kullanın
 
   
  Ana Sayfa | Güncel | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür & Sanat | Spor | Hava Durumu | Haber Özetleri | Arama | NTVMSNBC Hakkında | Yardım | Spor Yardım | Tüm Haberler |
Araçlar | NTVMSNBC Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları